Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 06-02-15, 23:07
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοεις να το εχει φουλ φυτεμενο στους 29 βαθ. για μηνες η πανω απο χρονο..? ετσι δεν θα κρατουσαν τα φυτα..? ε... κανενας παλιος δισκοπαθεις που το εχει κανει μπορει να μας διαφωτισει.... αν θελει..
Για τους δίσκους δεν μπορώ να μιλήσω μιας και πιο πάνω ήδη υπάρχουν χομπίστες που έχουν καμια 30αρια χρόνια επί του θέματος και αυτό στο λέω και είμαι απόλυτος πως κάποιοι απ αυτούς όχι απλά έχουν δίκιο σε ότι προαναφέρθηκε αλλά είναι και κανόνας!!!!

Για τα φυτά όμως μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και η πρασινάδες είναι το μεγάλο μ πάθος....
Έχω δοκιμάσει τα πάντα με τα φυτά!!!!!!!
Το θέμα θερμοκρασίας είναι τόσο σημαντικό όσο και ο φωτισμός!!!!!

Φυτό 29+βαθμούς μέσα σε ενυδρείο πέραν κάποιων ανθεκτικών ειδών όπως ανουμπια , εχινοδοροι(όχι όλοι η τύποι) βαλισνέριες(όχι πάνω από 3-4 μήνες) και μικροσορουμ δεν βγάζουν πάνω από 4-5 μήνες........και είμαι απόλυτος 100%
Αυτό γίνεται γιατί σε αυτή τη θερμοκρασία τα σάκχαρα δεν μετατρέπονται γρήγορα σε χλωροφύλλη με αποτέλεσμα να μην καλύπτουν πλήρως τις ανάγκες των φυτών και να αργοπεθαίνουν....ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΙΣΟΝΤΑΙ ΑΡΓΑ!!!!
Αυτό είναι φυσικός νόμος και δεν αναιρείται!!!
Η Σωστή θερμοκρασία για τα φυτά είναι 24-25 μαξ.......28 τα φυτά είναι στο όριο.......................
Για 3-4 μήνες το καλοκαίρι ο Φίλος μας δεν θα χει πρόβλημα αλλά στους 28 που είναι τώρα έχει στο μινιμουμ τα ψαράκια του και το καλοκαίρι στους 32+ θα έχει στο μαξ τα φυτάκια του.....
Δεν βρίσκω λόγο να ταλαίπωρη τίποτα απ τα δύο.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
με ultrex λουστικες!!!! ριξε μια ματια στην Αρχιτεκτονικη-Διακοσμηση φυτεμενων ενυδρειων απο το 2007 και μετα... κατι θα βρεις..
Τα περισσότερα φυτεμένα ενυδρεία των διαγωνισμών στήνονται το πολύ για 3-4 μήνες οπότε μη το παίρνεις σαν παράδειγμα.......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanlee : 06-02-15 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01540 seconds with 11 queries