Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 06-11-13, 14:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σπυρο πολυ ωραιο θεμα.
το εχω σκεφτει κιεγω παρα πολλες φορες,γιατι λογω της καταστασης(ταξιδια κλπ)δεν εχω προλαβει να "χαρω" τα ψαρια μου οσο και οπως θαθελα.

κιεγω πιστευω πως ιδανικα,οι αλλαγες σε ψαροσυνθεση η το πληρες ξεστησιμο και στησιμο του ενυδρειου θα πρεπει να γινεται οταν τα ψαρια πεθανουνε λογω ηλικιας.

αλλα φυσικα και σε εκτακτες περιπτωσεις με καταστροφικες ασθενειες που αποδεκατιζουν ολο,η πολυ μεγαλο μερος του πληθυσμου του ενυδρειου κλπ.

θα ηθελα να φτασω σε ενα σημειο (γενικα στη ζωη μου)που να μπορω να στησω ενα ενυδρειο και να το κρατησω με τα ιδια ψαρια μεχρι να τα χασω λογω ηλικιας.

τα υπολοιπα ειναι και λιγο θεμα προσεγγισης.

σιγουρα για τα ψαρια δεν ειναι καλο να αλλαζουν χερια ετσι γρηγορα(ειδικα οταν δεν ξερουμε που πανε).

απτην αλλη,δε μπορω να πω οτι εχω αντιρηση για καποιον που το παιρνει σοβαρα το "αθλημα", αλλα θελει να ασχοληθει με πολλα ειδη και να τους παρεχει οτι πρεπει για να τα παρατηρησει σωστα.δεν ειναι ευκολο να εχουν ολοι πολλαπλα ενυδρεια.

τωρα το ποσο σωστα θα τα παρατηρησει σε ενα χρονο(για παραδειγμα)ειναι αλλο θεμα.σιγουρα μεγαλυτερο διαστημα θα δωσει πιο σωστα συμπερασματα.

για τις υπολοιπες περιπτωσεις οπου το ενυδρειο ξεστηνεται συντομα λογω "βαρεμαρας"ειναι κιαυτο αλλο θεμα νομιζω.
επεσα κιεγω σαυτη τη λουμπα οταν ξεκινησα,και αλλαζα ψαρια καθε τρεις και λιγο μεχρι να αποφασισω τι με ενδιαφερει.
πιστευω οτι ειναι λαθος να γινεται.αυτη η τακτικη δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο σε οποιον το κανει,εκτος ισως απο λιγο παραπανω πρακτικη εμπειρια σε καποια πραγματα,αλλα σε τελικη αναλυση ειναι εις βαρος των ψαριων.


αυτο ομως εχει να κανει και με το ποσο γρηγορα θα κατασταλαξει καποιος στο ποια ψαρια τον ενδιαφερουνε.ποσο εχει ψαξει,ποσο εχει διαβασει κλπ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01793 seconds with 11 queries