Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-12-05, 00:54
Stavros Ο χρήστης Stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Stavros Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Stavros
Thumbs up Τσιπούρες και λαβράκια!! Σκέψεις για Μεσογειακό.

Αγαπητοί φίλοι

πρίν από λίγες ώρες είχα μια συναντησούλα για καφέ με ένα φίλο υπεύθυνο σε ιχθυογεννητικό σταθμό.
Πέρα λοιπόν από τις δικά μας είπαμε και για τα ενυδρεία........

Έχω λοιπόν να σας πώ πολλά σχετικά με μεσογειακό που όλοι μας ψαχνόμαστε και δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει και τι όχι.

Τα αγαπητά μας λαβράκι και οι "αλανιάρες" τσιπούρες που τρώμε από τα ιχθυοτροφεία είναι λίγο έως πάρα πολύ, αναπαραγωγές υπό αιχμαλωσία σε ειδικές συνθήκες .

Αυτό σημαίνει πως και εμείς μπορούμε άνετα να στήσουμε ένα μεσογειακό με αυτά τα δυο είδη ψαριών "και όχι μόνο" και να παίξει πάρα μα πάρα πολύ καλά..
Η θερμοκρασία είναι το μόνο που πρέπει να ανυσηχεί όλους μας!!!!!!!!!!!!!
Τα ιχθυοτροφεία συντηρούνε και μεγαλώνουνε τα ψάρια τους σε θερμοκρασίες σχετικά κρύες 16 - 20 c.

Ας τα πάρουμε όμως με την σειρά.....

Α. Με το που θα πάρουνε τον γόννο από τους γεννήτορες (μάνες) τον κρατάνε σε θερμοκρασίες πολύ χαμηλές ίσως και 12 - 15 c.
β. Μετά σταδιακά αρχίζουνε και ανεβάζουνε την θερμοκρασία έως τους 20c
Γ. Στην συνέχεια όταν πλέον τα ψάρια έχουνε φτάσει στο μέγεθος των 2 - 3 cm τους αλλάζουνε χώρο και τα βάζουνε σε δεξαμενές (τσιμεντένιες) μεγέθους 25.000 έως 50.000 λίτρα και τα νερά πλέον είναι θαλλασινά με μια πολύ μικρή επεξεργασία (UV κα) και παίζουνε πλέον στην θερμοκρασία των 20c (+-1).
Δ. Όταν τα ψάριαφθάσουνε σε μέγεθος 5 cm όλα παραμένουν τα ίδια εκτός από την θερμοκρασία νερού η οποία πλέον παίζει όσο είναι σχρδόν και το θαλλασινό το οποίο αντλείται και στέλνεται στις δεξαμενές σε πραγματικό χρόνο (χωρίς να αποθηκεύεται πουθενα).

Ε. Μετά από ένα διάστημα λίγων ημερών τα ψάρια στέλνονται στα κλουβιά στην θάλλασα πλέον μαθημένα από τις αλλαγές θερμοκρασίας που πιθανόν να έχει η θάλλασα και ξεκινάει η "πάχυνσή" τους.


Το καλό με τα συγκεκριμένα δύο είδη ψαριών είναι πως είναι πολύ ανθεκτικά σε ιδιαίτερα "τρελές" αλλαγές συνθηκών νερού και θερμοκρασίας γιαυτό υπάρχει και τόσο μεγάλο ενδιαφέρον από τους ιχθυοτρόφους για τα συγκεκριμένα είδη.

Με λίγα λόγια μπορούνε να παίξουνε ανετότατα σε ενυδρεία μικρά ή μεγαλα με εντυπωσιακά αποτελέσματα και μεγάλο χρόνο ζωής έστω και αν εμείς δεν τους καλύπτουμε τις βασικές ανάγκες σε κλιματολογικές συνθήκες.


Σαν τρελλός ψαρο-maniac και εγώ του ζήτησα και πήρα μερικά "τσιπουράκια" και τα τοποθέτησε φίλος σε ενυδρείο το οποίο δούλευε μόλις 3-4 μέρες.
Αυτά όχι μόνο δεν πτοηθήκανε από την αλλαγή κλίματος και νερού αλλά φάγανε κιόλας μετα από ταλαιπωρία 4 ωρών μεταφοράς σε δοχείο 15 λίτρων τα 15 ψαράκια μεγέθους 4-5cm


Αυτή τη στιγμή είναι όλα μια χαρά και χαίρουν άκρας υγείας.


Εγώ προσωπικά ετοίμαζα ένα pico-reef και μετά από όλα αυτα που είδα και άκουσα το σταματάω και πάω πλέον για 85 λίτρα μεσογειακό με sump στα 40 περίπου λίτρα.

Σκέφτομαι να έρθω σε επαφή με γνωστό μου ο οποίος έχει δικό του ιχθυογεννητικό σταθμό και να πάρω εκτος από τσιπούρες λαβράκια και μυτάκια (ούγγενες) και τις αγαπημένες μου ΣΥΝΑΓΡΙΔΕΣ

Από 2 κομματάκια από το καθένα είδος πιστέυω πως θα είναι καλά για αρχή και βλέπουμε.
Επίσης παιζουνε και καβούρια μίνι (ελληνικότατα) και σκαλτσίνια(γλιτσίνια) και άλλα έιδη που μπορούμε όλοι μας να βρούμε στις Ελληνικές Θάλλασες.

Περιμένω εναγωνίως συμβουλές ή και προτάσεις από όλους σας

Είναι κρίμα να έχουμε τόσο ωραίες θάλλασες και βυθούς και να μην συντηρούμε μεσογειακά ενυδρεία...... δεν νομίζετε ??????
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01858 seconds with 11 queries