Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 30-11-11, 22:35
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας είμαι ετσι κα ετσι σε εμπηρία και θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις για το ενυδρείο μου με τα χρυσόψαρα..Δεκτόν κανένας δεν ξεκίνησε έμπειρος και διαβασμένος....Πίστεψέ με.
έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρα και θα ήθελα την γνώμη σας.. Ξεκινάμε από εδώ....20 λίτρα και 4 ψαράκια...χμχμχμχμ οι περισσότεροι θα σου βάλουν τις φωνές. Εγώ θα σε ρωτήσω πόσο καιρό τα έχεις και πόσο μεγάλα είναι. Εάν είναι μεγάλα, στείλε γράμμα στον Αϊ Βασίλη να σου στείλει δώρο μεγαλύτερο ενυδρείο ή βρες κάπιο από τις αγγελίες.
για άμα το έχω σωστά στημένω..λοιπόν έχω μέσα: χαλίκι ψηλό, 2 φυτά ψεύτικα,βάλε μια αγγελία, μπορεί κάποιος από το φόρουμ να σου δώσει καμιά βαλισνέρια (έαν την αφήσουν βέβαια ήσυχη τα ψάρια σου) ένα διακοσμητικό με αεραντλία (πολύ όμορφο),ένα πύργο του άιφελ, (Προσωπικά σιχαίνομαι τα διακοσμητικά (αυτά βέβαια είναι στο γούστο του καθενός) ένα εσωτερικό φίλτρο trixie aqua pro M-200,Καλό το φιλτράκι σου αλλά για 4 ψάρια..πολύυυυυ λίγο. Πόσο καιρό το δουλεύεις....Προσοχή μην το πλένεις με νερό βρύσης αεραντλία (μια μικρή) άστη καλό κάνει, και φωτισμό led strip (λεντοταινία) που την έβαλα εγώ γιατί δεν είχε φωτισμό και έβαλα έναν χρονοδιακόπτη που ανοίγει το φως 7 το πρωί και σβήνει στις 12 το βράδυ Πολλές οι ώρες μείωσέ τες στο μισό οπως σου αρέσει καλύτερα..αυτά αα και 4 χρυσόψαρα μέσα που είναι χαρούμενα.....
απο φάρμακα βάζω aquasafe της tetra (αντιχλώριο) την εβδομάδα Ελπίζω με την αλλαγή του νερού και για βακτίρια βάζω το bio filter της DAJANA την εβδομάδα (Τσάμπα χρήματα) ! κάνω αλλαγή νερου μια φορα την εβδομάδα (μάλλον θα πρέπει να κάνεις αλλαγές στο 30 - 40 % κάθε 3 - 4 μέρες...και τροφή της tetra για χρυσόψαρα θα σας βάλω και μια φωτογραφία (άμα μπορέσω γιατι είμαι κενούργιος)
Βάλε φωτό να δούμε και τι είδους χρυσόψαρα έχεις.
Εάν θές να τους προσφέρεις μια καλή αλλά όχι άνετη άνετη ζωή, διάβασε πολύ καλά τις συμβουλές που δίνονται σε διάφορα θέματα που ανοιχτεί για τους αρχάριους, πρόσεξε πολύ να κάνεις συχνές αλλαγές, μην ξαναγοράσεις ζουμιά "βακτηριο...." αλλά μόνο αντιχλώριο και όλα θα πάνε καλά. Μια φορά την εβδομάδα μην ταϊζεις καθόλου....ΌΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ...
Καλώς ήρθες....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 11 queries