Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 25-03-13, 20:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foxylady Εμφάνιση μηνυμάτων
Nick 74 επειδη με μπερδέψεσ λίγο να ρωτήσω το catappaκαι το κερατοφυλλο είναι διαφορετικά έτσι η κάνω λάθος το κερατοφυλλο είναι φυτό σωστα;;

το κερατοφυλο ειναι φυτο γρηγορης αναπτυης που βοηθαει στην αποτοξικοποιηση του νερου.
Τα καταππα ειναι ξερα φυλλα ινδικης αμυγδαλιας που εχουν αντιβιωτικες, αντιβακτηριαδιακες, και διεγερτικες ιδιοτητες.
Επισεις εκρινουν χουμικα οξεα και τανινες οποτε σε μελακο νερο επηρρεαζουν καπως το ph οπως και τα ξυλα και η τυρφη (σε σκληρα νερα βεβαια δε μπορουν να επιδρασουν ιδιεταιρα)


Παράθεση:
Άλλη ερώτηση επειδη έχω σκληρό νερο και όλοι μου είπαν να παω σε μαλακό με προσθήκη ξύλου και βάλω επσομ που ρίχνει το pH εξήγησε μου λίγο θεωρείς οτι κάνω κατι λάθος εδω και η προσθήκη κατάππα σε συνάρτηση με τα υπόλοιπα πως θα επενεργησει στο χημικό κομμάτι πάντα ..
μη μπερδευεις το μαλακωμα και την οξινση του νερου.
μαλακωμα ειναι η μειωση αλατων με προσθηκη μαλακου νερου (απο αντιστροφη οσμωση η δουλεμενο με τυρφη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633) ενω τα χουμικα που εκρινουν ταξυλακαι τα ξερα φυλα ρυθμιζουν το ph


Παράθεση:
Εσυ ας πούμε τι θα έκανες τωρα αν ήσουν στη θέση μου ;
κοιτα, προσωπιικα εχω ολο τον εξοπλισμο και την εμπειρια για πολυ περισσοτερες κινησεις απο καποιο αρχαριο, οποτε οπως σου ειπα θα εφερνα συνθηκες οριακου ph προς τα κατω (ετσι κι αλλιως κραταω χαμηλες σκληροτητες και ph στα μονομαχοενυδρεια μου οποτε ελαχιστη μεταβολη θα χρειαζοταν να κανω) αλλα σε καμια περιπτωση δε θα το προτεινα αυτο σε ανθρωπο που δεν εχει βαθια γνωση μαλακου οξινου νερου γιατι το παραμικρο λαθακι κατα πασα πιθανοτητα αν δεν αποβει μοιραιο, στην καλυτερη θα επιφερει αρνητικα αποτελεσματα.

Ρεαλιστικα, αν μπορεις να ριξεις λιγο τις σκληροτητες με πολυ μεγαλη προσοχη και σταδιακα -πχ με ελαχιστη χρηση τυρφης που μπορεις να την αυξανειςσταδιακα- καντο (οποιαδηποτε αποτομη μεταβολη μπορει να ειναι θανατηφορα).
Επειτα φυλα, ξυλα κτλ θα επιδρασουν επισεις θετικα.
Πολυ "παιχνιδι" με το ph μην κανεις, απλα φροντισε να δωσεις παραλληλα με την οποια θεραπεια οσο γινεται καλυτερες συνθηκες.

Τα epsom salt δε γνωριζω αν επηρρεαζουν το ph (δε νομιζω) αλλα ειναι εξαιρετικο καθαρτικο και θα βοηθησει το ψαρακι να εχει καθαρο εντερο και να αποβαλλει τα επιπλεον υγρα.


btw ειχα κι εγω γατα, ερπετα και παπαγαλο, και ειχα ασχοληθει ενεργα και στη διασωση ενος ειδους νυχτεριδας στην Ν.Α. Ασια αλλα δε θυμαμαι να πηγα ποτε καποιο ζωντανο σε καποιο πετσοπ για αποπαρασιτωση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02053 seconds with 11 queries