Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-02-07, 23:36
Islander Ο χρήστης Islander δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 13
Smile Παρουσίαση ενυδρείου...Προτάσεις?!!!

Σαν δεύτερο Postμου και μετά την πολύτιμη βοήθειά σας για την κατασκευή γκαπο…μαιευτηρίου (τελικά βρήκα ένα 10λτρ. Ενυδρείο κομπλέ, από e-bay 39ευρώ με μεταφορικά!) αποφάσισα να σας παρουσιάσω το σπίτι των μικρών μου ζωοτόκων (και όχι μόνο…). Λίγο φτωχό το ξέρω αλλά αναμένω παρατηρήσεις για να γίνει καλύτερο!

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

196ltr με φυσικό χαλαζία και μια ρίζα (ήταν δυο αλλά η μία βγήκε για να μπει το σιντριβανάκι και μερικά φυτά). Από φυτά έχω 2 ανούμπιες και ένα δεύτερο που δεν θυμάμαι το όνομά του… (αν το αναγνωρίσετε από τις φώτο πέστε μου και εμένα…). Επίσης ένα σιντριβάνι εσωτερικού χώρου που μετατράπηκε για να βγαίνει το οξυγόνο. Τέλος ένα ψεύτικο κοράλλι που δεν μου αρέσει αλλά κρατά το σωληνάκι του οξυγόνου στη θέση του… θα αλλαχτεί πάντως με την πρώτη ευκαιρία!

Από ψαράκια τα εξής:

-9 γλυκά γκαπάκια!
-4 ινδιανάκια
-5 πλάτυ
-3 μόλυ
-1 ασχημούλι καθαριστή
-2 γατοψαράκια (πακιστανικά loaches νομίζω)
-4 ζεβράκια
-1 μαχαιρόψαρο
-1 μονομάχο (τον ονόμασα «μπάτσο» γιατί όποτε βλέπει τσακωμούς τρέχει και τους σταματά!)
-4 Snails (που δεν ξέρω το είδος…)
-4 γαρίδες αμάνο που έχουν εξαφανιστεί (φαγωθεί?)
-1 κουκλί kuhli που με την πρώτη ευκαιρία θα γίνουν πολλά – είναι τέλεια!


Τέλος, καμιά 20 νεογέννητα γκάπυ (10 ημερών) στο μικρό ενυδρείο10lt. Mόλις κλείσουν μήνα λέω να τα μετακομίσω στο μεγάλο, καλά θα το κάνω…?


Πάντως είναι τρελό κόλλημα (ασχολούμαι γύρω στον 1.5 μήνα με το θέμα ενυδρείο από μηδέν εμπειρία). Μέχρι και ο σκυλούκος μου τρώει άπειρες ώρες να το χαζεύει (τουλάχιστον άφησε για λίγο ήσυχες τις παντόφλες!)!


Αναμένω τις απόψεις σας καθώς και προτάσεις για να γίνει ομορφότερο!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Islander : 24-02-07 στις 23:58
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01734 seconds with 11 queries