Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-03-08, 11:00
Το avatar του χρήστη maria12
maria12 Ο χρήστης maria12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2008
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Βοήθεια για Koi!!!

Καλημεριζω την ομορφη παρεα! Καταρχην θα ηθελα να σας συστηθω ως νεο μελος λεγοντας σας οτι ονομαζομαι Μαρια. θα χαρακτηριζα τον εαυτο μου αρκετα αρχαρια στο χομπυ του Ενυδρειου!
Απο μικρη βεβαια τα λατρευα τα ψαρακια! Γυαλες, ενυδρειακια μικρα μεχρι ενα ενυδρειο τειχου (10λτ) που αγορασα το καλοκαιρι(ταπεινο κ αυτο βεβαια αλλα ομολογουμενοως εντυπωσιακο καθως εχεις σχημα απο φιλιστρινι καραβιου). Καθ'οτι παντοτε φιλοξενουσα χρυσοψαρα και δυστυχως τα εχανα σχετικα συντομα (το πολυ 1 1/2 χρονο) αποφασισα να βαλω εναν μονομαχο. Δεν γνωριζω εαν εκανα κατι λαθος (τον ταιζα καθημερινα και του αλλαζα το νερακι του καθε 5-7 ημερες) αλλα ατυχως ειχε την ιδια καταληξη μεσα σε 4 μηνες. Στο ιδιο λοιπον ενυδρειο (τοιχου οπως προαναφερα) εβαλα προχθες 2 koi. Ψαχνοντας λοιπον στο ιντερνετ περαιτερω πληροφοριες ετσι ωστε να μην αντιμετωπισω παλι τα ιδια βρεθηκα στο σαιτ σας να διαβαζω για την απαραιτητη χωρητικοτητα σε λιτρα για καθε koi(15λτ ανα 3 εκατοστα). Tα δικα μου ειναι περιπου 3 εκατοστα..αρα υπολογιζοντας με απλα μαθηματικα παγωσε το αιμα μου οταν συνεδητοποιησησα οτι το ενυδρειο μου ειναι αρκετα μικρο(θα επρεπε να ηταν 30 λιτρων). Τι μου συμβουλευετε να κανω? Ειναι οντως αυτη η σωστη αναλογια και ποσο αυστηρη ειναι? Οσον αναφορα το ταισμα..1 φυλλαρακι για το καθενα καθε μερα ειναι αρκετο? Η αλλαγη νερου επιβαλεται καθε 5-7 ημερες ή ισχυει κατι διαφορετικο? Φωτισμος 10 ωρες το 24ωρο?
Συγνωμη αν σας κουρασα ... αλλα η προσδοκια μου να κρατησω τα ψαρακια υγιη ειναι μεγαλη...Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Αργοτερα θα σας μιλησω για τα μελλοντικα μου σχεδια που αφορουν στην κατασκευη ενος μεγαλυτερου ενυδρειου!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries