Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 12-12-12, 17:51
aza
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά...
Σήμερα το πρωί είπα να περιποιθώ λίγο τη λεκανίτσα στην οποία έχω βάλει τα κλαδέματά μου και τα οποία τα έχω σε εξωτερικό χώρο όλο το καλοκαίρι με ένα φιλτράκι Dennerle χωρίς σφουγγάρι και τίποτα άλλο, απλά σαν ένα μικρό κυκλοφορητή. Το μόνο που ζει ,ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα, σε αυτή τη λεκάνη είναι τα κλασικά σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες (Malaysian trumpet & Ramshorn). Με έκπληξη διαπίστωσα ψαράκια μέσα στη λεκάνη τα οποία δεν έμοιαζαν με κανένα από τα ψάρια που έχω ή είχα ποτέ στα ενυδρεία μου. Παρατήρησα ένα μεγαλούτσικο, γύρω στα 3 εκατοστά και 3-4 μωρά (γύρω στο ένα εκατοστό το καθένα). Μετά από πολλές προσπάθειες απομόνωσα 3 και τα έπιασα. Τα έβαλα στο ενυδρείο με τα γκάπι χωρίς να ξέρω τι είδους ψάρια είναι αλλά δεδομένου ότι δε ρίχνω καθόλου τροφή σε αυτή τη λεκάνη μάλλον η δίατροφή τους αποτελείται ή από σαλιγκάρια ή από άλγη/φυτά....
Σας δίνω και δύο φωτογραφίες μήπως καταφέρετε να μου πείτε τι είναι...


Φίλε μου στην πρώτη φωτό το ψάρι στο βάθος λέγεται κουνουπόψαρο,γιατί τρέφεται κυρίως με κουνούπια ή τα αυγά αυτών,αυτά τα ψάρια τα έφεραν στην χώρα μας πολλά χρόνια πρίν,και σε πολλές άλλες χώρες,για τον έλεγχο των κουνουπιών.Το ψάρι που φένεται μπροστά στα μέρη μου το λένε κοκαλίτσα ή έτσι μου το είπαν τουλάχιστον.Είναι ασημί και μοιάζει πολύ με χρυσόψαρο.Τα αυγά τους είναι πολύ ανθεκτικά και μπορούν να παραμείνουν πολλά χρόνια στο χώμα και με την προσθήκη νερού και της κατάλληλες συνθήκες να εκκολαυθούν.Τώρα το πώς βρέθηκαν εκεί που έχεις τα φυτά σου θα μας το πείς εσύ.Τα φυτά είναι από λίμνη-ποταμό;Το νερό μήπως;Κάπου υπήρχαν αυγά πάντως και απλά εκκολαύθηκαν. Παρακάτω θα δείς και τα δικά μου.Ελπίζω να βοήθησα.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1355327361
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_000848.jpg
Εμφανίσεις:  550
Μέγεθος:  33,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01572 seconds with 12 queries