Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #79  
Παλιά 08-05-12, 17:37
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georginio Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου
γενικα η παρουσιαση σου με βοηθαει πολυ και στο δικο μου
ξεκινημα και το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο και
οργανωμενο.μια ερωτηση μπορεις να φιλοξενησεις τοσα πολλα
ζωντανα στα 60 λτρα?εννοω μαζι με αυτα π θες ν βαλεις.γτ εμενα μ ειπαν
2 κλοουν το πολυ με καμια γαριδα κ ειμαι οριακα.
Ο λόγος που γράφω αναλυτικά τις κινήσεις που έχω κάνει καθώς και τις διαβαθμίσεις φίλτρανσης αλλά και του εξοπλισμού, δεν είναι για να δείξω σε κανέναν ότι έκανα κάποιο κατόρθωμα, αφού υπάρχουν απείρως μεγαλύτερα, καλύτερα και πιο σύνθετα ενυδρεία από ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί χρόνια με το ενυδρείο. Είναι για να βοηθήσω κάποιους που θέλουν να ασχοληθούν να κατανοήσουν αλλά και να πάρουν ιδέες για το τι μπορούν να κάνουν.

Όπως λοιπόν αναφέρω παραπάνω ο στόχος μου όσο αφορά τους κατοίκους του ενυδρείου μου είναι αυτός, χωρίς όμως να σημαίνει ότι θα είναι τελικά βατό. Ο λόγος επιπλέον που χρησιμοποιώ βιολογική φίλτρανση (βιομπαλες και σφουγγάρια) πέραν της φυσικής φίλτρανσης του ζωντανού αραγωνίτη και του βράχου είναι ότι ο στόχος μου είναι μάλλον οριακός για τα λίτρα του ενυδρείου και θέλω να είμαι προετοιμασμένος ότι θα ανταπεξέλθει το σύστημα τις ανάγκες αυτές.
Όπως έγραψα και παραπάνω, αυτά θα γίνουν σε βάθος χρόνου καθώς στα σχέδια είναι και η τοποθέτηση μανιταριών αλλά και μιας ανεμώνης κάποια στιγμή, πράγμα δύσκολο και επικίνδυνο για τον πληθυσμό μου σε αυτά τα λίτρα.

Αυτό που πρέπει να κρατήσεις είναι αυτό που έχω "σφηνώσει" κι εγώ στο μυαλό μου και πράττω "σιγά βήματα και σταθερά". Μετρήσεις και ένα βήμα τη φορά για να αποφύγουμε τα απρόοπτα.

Θα δείξει λοιπόν το μέλλον ...

ps Όπως μπορείς να διαβάσεις σε άλλα τοπικς, είμαι στην 3η εβδομάδα με ασθένεια "fungus" στο ενυδρείο, όμως ούτε οι μετρήσεις μου χάλασαν λόγω απουσίας skimmer και άνθρακα, ούτε προβληματίστηκα περισσότερο απ' το χρόνο που έχασα και τα χρήματα που δαπάνησα έως τώρα για την επαναφορά του.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01676 seconds with 11 queries