Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #61  
Παλιά 16-04-11, 16:11
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Ότι σου έχουν πει σωστό είναι !!! (τα δικά μου δεν ξέρω ας τα κρίνουν άλλοι) Εσύ ξέρεις τι χρήση θέλεις να κάνεις. Αν η προτεραιότητά σου είναι η macro φωτογράφηση και πορτέτα τότε από την αρχή παίρνεις macro φακό. Αν την θέλεις για γενική χρήση βλέπεις τι και πως . Έχω 4 φακούς ( sigma 105mm 2.8 macro - Nikon 50mm 1.4G - Tamron 28-70mm 2.8 -Sigma 18-200mm 3.5-6.3 HSM ) και ο φακός που χρησιμοποιώ για τα πιτσιρίκια μου έξω και οτιδήποτε σε εκδρομές κλπ είναι ο 18-200(όλα τα κουβαλάω αλλά μένουν στο αμάξι ή στην τσάντα γιατί δεν έχεις την πολυτέλεια να αλλάζεις φακούς ανά πάσα στιγμή ή να πεις περιμένετε να βάλω τον άλλο φακό ) . Σίγουρα θα ήθελα κάτι πιο φωτεινό και γρήγορο - θέλω πολύ έναν 70-200 2.8 - αλλά ξεφεύγουμε πολύ (και σε τιμή και σε μέγεθος) ειδικά για αρχή. Οπότε με αυτή τη λογική σου πρότεινα έναν γενικό φακό αρχικά. Εμένα με καλύπτει και θέλω να έχω το εύρος του, από ευρυγώνιο μέχρι το όπου φτάνει .Όταν θέλω κάτι πιο ειδικό και έχω το χρόνο μου αλλάζω.
Για ενυδρεία, έχω δει διαμάντια φωτογραφίες με φτηνά σώματα ,σχετικά καλούς φακούς αλλά σωστό στήσιμο και φωτισμό (φλας κλπ) .Αν δεν κάνω λάθος οι καλύτερες φώτο ενυδρείου που έχω δει είναι από d60 αλλά ο τύπος ήξερε να στήνει τα φλας του και να δημιουργεί απίστευτη ατμόσφαιρα (το ίδιο και γνωστός μου Έλληνας με σχετικά παλιά μηχανή.) Αυτό για να μην νομίζεις πως πέρνωντας έναν macro τέλειωσες .Έχε υπόψη σου πως ο macro δεν συγχωρεί εύκολα λαθάκια (το θέλει το τρίποδό του-για 1:1 macro συζητάμε ).Όπως και τα 35mm είναι λίγα για ενυδρεία
Η εταιρία τώρα που θα επιλέξεις σώμα είναι σχετικό .Δεν έχω ακούσει κανέναν να μην είναι ευχαριστημένος με αυτή που έχει είτε είναι canon,nikon,olympus,sony, pentax κλπ.Όλων είναι οι καλύτερες και δεν τις αλλάζουν (ειδικά αν έχουν σκάσει και καμμιά 1000 επιπλέον σε αξεσουάρ) .Πέρα από τα τεχνικά είναι και τι σου κάνει κλικ ,παίζει και το συναίσθημα .Εσύ δες τι θέλεις πάνω κάτω και αν μπορείς να κρίνεις και τη σχέση απόδοσης τιμής (γι αυτό που το θέλεις και σε βάθος χρόνου-αξεσουάρ, ανταλλακτικά ,σέρβις ,μεταχειρισμένα) και βουρ !!!
Εγώ προτείνω να πάρεις ότι καλύτερο μπορείς (δική σου είναι η τσέπη) από την αρχή ειδικά σε φακό (τον συγκεκριμένο 18-200 που λες δεν ξέρω για τον 18-270 είπα της Tamron αλλά είναι αρκετά πιο ακριβός,ειδικά το νέο μοντέλο). Για να μην εκπλαγείς ,ευχάριστα ή δυσάρεστα, πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις στην πράξη από κάποιον γνωστό σου ή αν σου δίνει τη δυνατότητα το κατάστημα.Θα δεις και τις δυνατότητες του φακού (τουλάχιστον στο ζουμάρισμα μιας και δεν είχες επαφή με dslr).Αν μου είχε δωθεί η ευκαιρία και μένα θα είχα πάρει καλύτερες αποφάσεις .
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries