Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #111  
Παλιά 24-02-19, 17:39
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Μανο καλημερα.
Στα φυτα σου δεν βλεπω ιδιαιτερα προβληματα.Τωρα για τα χρωματα των φυτων σε βιντεο παιζουν ρολλο τα φωτιστικα κλπ.Επισης βλεπω οτι δεν χρησιμοποιείς φωσφορικα.Δοκιμασε να ανεβασεις τα φωσφορικά.Ποσα ππμ νιτρικα ,καλιο εχεις?Και ο σιδηρος ευνοεί τα χρωματα στα φυτα.
Δημήτρη, δεν χρησιμοποιώ φωσφορικά, θα ψάξω να βρω φωσφορικό μονοκάλιο (KH2PO4) ή cooper enema από κανένα φαρμακείο για να τα ανεβάσω. Τα νιτρικά μου είναι στην κλίμακα 10 - 25 mg/l του test (περισσότερο προς το 10), διστάζω να τα ανεβάσω περισσότερο γιατί έχω γαρίδες και ψάρια μέσα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μανο καλημερα! κι εγω δεν βλεπω καποιο ιδιαιτερο προβλημα και το χεις κανει πολυ ωραιο! Απο κει και περα θα συμφωνησω με τον rottbea πως χρειαζεσαι και φωσφορικα οποτε κανε καλυτερα ενα διαλυμμα νιτρικο καλιο +φωσφορικο συμφωνα με E.i.
Mηπως ομως εχεις και περισσεια φωτος;;εχεις δοκιμασει να το μειωσεις κατα 1/3 να δεις πως θα παει;
Κατι αλλο..βλεπω κανεις διαχυση με κυκλοφορητη ποσα λιτρα/ωρα δινει;Αν πεταει με δυναμη το νερο απευθειας πανω σε φυτα, υπαρχει περιπτωση να χεις bba λογω δυνατης ροης..Εγω οταν εκανα διαχυση μ αυτο τον τροπο με κυκλοφορητη 400λτ/ωρα του χα βαλει s. bar αλλιως μου βγαζε bba εκει που πεφτε δυνατη ροη το χα τεσταρει και παντα αυτο συνεβαινε..κι επειδη λες οτι σου εμφανιζεται μπροστα...
Τωρα να σου πω και κατι αλλο; εισαι σιγουρος πως η φιλτρανση ειναι επαρκης;
Θέμη, περίσσεια φωτός δε νομίζω να έχω, οπτικά τουλάχιστον είναι ικανοποιητικό. Δυστυχώς το ενυδρείο έχει 50cm ύψος και λιγότερο φως νομίζω δεν θα ήταν αρκετό.
Ο κυκλοφορητής είναι στα 300lit/h, δεν είναι ιδιαίτερα δυνατός. Τον σήκωσα όμως πιο ψηλά για να δω μήπως και αλλάξει κάτι.
Η φίλτρανση είναι αρκετή, οι μετρήσεις τουλάχιστον έτσι δείχνουν. Δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλη ιχθυοφόρτιση, μικρόψαρα και γαρίδες είναι μέσα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο σου παει πολυ καλα απλα δεν εχεις βρει ακομα τις ρουτινες του και η φυτομαζα του ειναι μικρη.
Σωστα σου ειπανε για τα φωσφωρικα μιας και συνδεονται αμεσα με την εμφανιση της green dust αλγης στα τζαμια. Οποτε κοιταξέ τα.
Ακολουθα κανονονικη EI λιπανση και τσεκαρε διοξειδιο και φιλτρανση και θα εισαι μια χαρα.
Επισης, ασε τα φυτα να πιασουν "ταβανι"...μην τα κουρευεις συνεχεια τωρα που δεν εχει βρει ακομα την ισορροπια του. Ασε τα να ανεβουν στην επιφανεια τα στεμ και μετα κουρεμα, θα δεις οτι πολλες αλγες ετσι θα υποχωρησουν.

ΥΓ. Αυτο που μπαινει το CO2 σε χρονοδιακοπτη και κλεινει τη νυχτα , ποτε δεν το καταλαβα. Υποτιθεται οτι τα ψαρια σκανε τη νυχτα απο το πολυ διοξειδιο ?? και με τα σκαμπανεβασματα του Ph μερα/νυχτα τι γινεται ??
Θα ψάξω για συμπλήρωμα φωσφορικών. Να κοιτάξω και για epsom salt για πιο ολοκληρωμένα macro?
Τα φυτά τα αφήνω να πάνε μέχρι την επιφάνεια, αυτή την εβδομάδα τα κατέβασα αρκετά. Όλα τα πίσω έχουν κατά καιρούς πιάσει ταβάνι εκτός από το pogostemon stellatus (δεύτερο από αριστερά) που είναι τελευταία προσθήκη. Γενικά τα κλαδεύω λίγο όταν δω οτι κρύβουν το φως από τα φυτά που είναι μπροστά τους.

Προσωπικά έχω σε χρονοδιακόπτη το CO2 καθαρά για λόγους οικονομίας, για να κρατάει περισσότερο, αφού δεν υπάρχει κατάστημα να γεμίζει μπουκάλες στην περιοχή μου και αναγκάζομαι να στέλνω στο Ηράκλειο κάθε φορά. Έχω 2 φιάλες των 2 kg και τις χρησιμοποιώ εναλλάξ, τώρα για να φανταστείς είχα δώσει την άδεια πριν από 3 εβδομάδες και ακόμα να την πάρω πίσω...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01945 seconds with 11 queries