Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 02-01-17, 18:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οπως βλέπω τα τεστ δεν μου αρέσει κάτι ή δεν στέκει κάτι.
Το GH δεν είναι 100 , ίσως 10, το 100 σημαίνει πως το νερό είναι μόνο πέτρες,
επίσης με GH=100 είναι απίθανοι να έχεις PH=7,5.
Όμως, από όσα διαβάζω με φίλους από Κύπρο , το νερό σας είναι αρκετά σκληρό με PH >=8,
που όπως καταλαβαίνεις μου κάνουν εντύπωση οι μετρήσεις σου,
από την άλλη , επειδή μετράς με χαρτάκια , μάλλον είναι αναξιόπιστες , τα χαρτάκια τις περισσότερες φορές δεν μετράνε σωστά.
Το ότι έχεις αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά = 0 , είναι και αυτό λίγο παράξενο, όχι απίθανο βέβαια αλλά δεν είναι τόσο εφικτό να γίνει.
Μέσα στο ενυδρείο όμως τώρα , από όσο λες , έχεις 5 Αγγελόψαρα και 17 Τετρα, με τόσα ψάρια είναι αδύνατον να μην έχεις Νιτρικά, για αυτό λέω πως κάτι δεν μου αρέσει, κάτι δεν δείχνουν σωστά τα τεστ.
Επίσης τα ψάρια που διάλεξες, εκτός του ότι δεν είναι και τόσο συμβατά μεταξύ τους, γιατί τα Αγγελόψαρα θα κυνηγάνε τα Τετρα,
θέλουν μαλακό και όξινο νερό, δηλαδή PH <6,5 και GH < 6 και ακόμα πιο χαμηλά.
Επίσης τα Αγγελόψαρα καλό είναι να μπαίνουν σε ομάδα από 8 άτομα και πάνω και το ενυδρείο να έχει ύψος μεγαλύτερο από 50-55 εκατοστά.
Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να κάνεις όλα τα τεστ με υγρά τεστ γιατί με τα χαρτάκια φοβάμαι πως θα βρεθείς προ εκπλήξεως,
και το χειρότερο που φοβάμαι είναι πως το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο και θα έχεις προβλήματα, και περισσότερο τα ψάρια.
Η θολούρα αυτή τη στιγμή που δεν έχουμε μετρήσεις δεν είναι τόσο σημαντικό, ίσως να είναι και από τα υγρά με βακτήρια , αυτά συνήθως προκαλούν θολούρα, ή ακόμα μπορεί να είναι και bacterial bloom.
Βάλε αεραντλία στο ενυδρείο για καλό καλό για κακό και κάνε τακτικά αλλαγές μέχρι να μετρήσεις σωστά το νερό του ενυδρείου, αυτό επείγει.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries