Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 06-03-14, 21:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή τα ψάρια θα μπουν σε δυο δόσεις όλα.Κατάλαβα καλά;καλά κατάλαβεςΔύο σκέψεις μου να κριθούν παρακαλώ.
1) Να βάλω πρώτα τα 15 tropheus ikola Kaiser για να δημιουργηθεί δυνατότερη βιολογία απ' ότι να μπουν δεύτερα.Ή μήπως δημιουργηθεί μεγαλύτερη ποσότητα αμμωνίας απ' την αντίθετη περίπτωση
2) Να βάλω πρώτα τα 10 tropheus moliro μετά ν' ακολουθήσουν 10 tropheus ikola Kaiser για να έχω ισόποσες ομάδες και ν'αργήσω κανένα μήνα για να βάλω τ' άλλα 5.Ή μήπως αυτά τα 5 δεχτούν επιθέσεις απ' όλα τα ψάρια;θα δεχτούν πιθανότατα στενό μαρκάρισμα-κάνε αυτά που είπα
Συγγνώμη που σας κουράζω αλλά όπως λέει η παροιμία ''Αν καείς απ' το χυλό φυσάς και το γιαούρτι.'' κι εγώ παρακάηκα γι' αυτό μπορεί να ρωτάω για τ' αυτονόητα.ναι, αλλά μη μου πάθεις τίποτα απ' το άγχος
Σήμερα έκανα μετρήσεις στο 550άρι Malawi που θα πάρω το ένα από τα φίλτρα του και σας παραθέτω τ' αποτελέσματα για σχόλια:

Ημερ/νια Μέτρησης:
6/3/2014
Θερμοκρασία: 27 C
Ph: 7,7
NO2: 0
NO3: 40
NH3/NH4: 0
Gh:
15
Kh: 7
PO4: 3

Με μια αλλαγή αύριο το 30% του νερού είναι καλά ή πρέπει ν' αλλάξω από τώρα τον αντιφώσφορο στα φίλτρα;
Θερμοκρασία κατέβασε την σιγά σιγά γύρω στους 24-25
Αλλαγή νερού κάνε κάνα 60% γιατί έχεις πολλά νιτρικά.
Κάνε αυτό που λέει ο Ηλίας=πέτα αντιφώσφορο και άνθρακα και στη θέση τους βάλε βιολογικό.
Μη πειράζεις ph,gh,kh...(τα έχουμε πει τα όρια σε άλλο θέμα) και άσε το ενυδρείο να ισορροπήσει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01585 seconds with 11 queries