Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 10-03-16, 11:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Στέφανο, και να συμπληρώσω πως πιστεύω πως δεν φταίει τόσο το πολύ φως όσο η ανύπαρκτη ή ελάχιστη συντήρηση του ενυδρείου όπως οι αραιές αλλαγές, και αυτό σημαίνει πως υπάρχουν πολλοί οργανικοί ρύποι και το εκμεταλλεύονται οι άλγες γιατί δεν υπάρχει μεγάλη φυτομάζα να την ανταγωνιστεί, και στηρίζομαι σε αυτό επειδή είπες πως έχεις σαλιγκάρια ramshorn. Θεωρώ πως τα ramshorn είναι από τα καλύτερα αλγφοφάγα και λογικά δεν θα πρέπει να υπήρχε ίχνος άλγης. Τα 4 χρόνια που είπες πως λειτουργούσε χωρίς άλγες έσωζαν τη κατάσταση τα πολλά φυτά, και ειδικά τα επιφανείας, γιατί αυτά καταναλώνουν πολλούς ρύπους γιατί έχουν διοξείδιο από την ατμόσφαιρα και επιπλέον είναι κοντά στο φως και ταυτόχρονα μείωναν την ένταση του φωτός μέσα στο ενυδρείο. Θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις τη καταπολέμηση με χημικά μέσα να αρχίσεις με πολλές και μικρές αλλαγές για να μη στρεσάρεις τα ψάρια και να παρακολουθήσεις την εξέλιξη της κατάστασης, αν δεις πως δεν μειώνονται πας σε χημικά μέσα. Θεωρώ πως είναι πολύ χάλια η κατάσταση γιατί δεν έχω ακούσει ή δει ποτέ να υπάρχει άλγη ενώ υπάρχουν σαλιγκάρια ramshorn, και προσωπικά έχω ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο που είναι στη κυριολεξία στον Ήλιο καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας και δεν ξέρω τι σημαίνει άλγη, με τεράστια φυτομάζα μεν αλλά οι αλλαγές γίνονται με θρησκευτική ευλάβεια και γενναίες σε ποσότητα. Πριν βάλω τα ramshorn το ενυδρείο ήταν γεμάτο με όλα τα είδη άλγης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01478 seconds with 11 queries