Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 14-01-16, 14:55
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ.
Θα κοιτάξω να βρω φυτά επιφάνειας και θα προσθέσω σίγουρα 1-2 βυθού. Για την καρύδα το έχω δει παντού ότι το κάνουν και θα τους το προσφέρω και εγώ

Λοιπόν , όσον αφορά τις τιμές μου . Ακολούθησα τις οδηγιές του σκευάσματος που θεωρητικά είναι γρήγορος εκκινητής ως εξής.
Το σκεύασμα αναφέρει πως στις 48 ώρες μπορείς σταδιακά να βάλεις τα πρώτα μικρά ψαράκια.
Εγώ στις 48 ώρες δεν έβαλα ψαράκια αλλά την απόχη μου μέσα με λίγη τροφή για να επιζήσουν τα βακτήρια και να παρατηρήσω την δράση τους.
Αυτό το έκανα μέχρι και χτες 7η μέρα όπου πριν βάλω τα kribensis μέτρησα τα παρακάτω

Αμμωνία <0.05
NO2 <0.01
PH 7,4 με 7,6

Τα συγκεκριμένα υγρά τεστ δεν έχουν στην κλίμακα τους το απόλυτο 0. Μέτρησα 2 φορές για σιγουρία και έβγαλα τα ίδια αποτελέσματα. Τώρα θα προμηθευτώ το N03 και θα σας γράψω σχετικά με την τιμή του.
Σύμφωνα, με τις οδηγιές μπορώ να συνεχίσω να ρίχνω τα βακτήρια έως την 10η μέρα για ασφάλεια με τα ψαράκια μέσα.
Από εκεί και πέρα θα πρέπει λογικά να τα προσθέσω και στις πρώτες 4-5 μερικές αλλαγές νερού / ανά εβδομάδα μιας και απ'ότι διαβάζω η βιολογία μου στο φίλτρο δεν θα επαρκεί ακόμα. Οι μετρήσεις να φανταστώ θα μου το δείξουν αυτό.

ΥΓ. Μία παρατήρηση που βλέπω από χτες. Από τότε που έκλεισαν τα φώτα του ενυδρείου χτες 03.00 το βράδυ, τα κριμπενσάκια είναι άφαντα . Καμία βόλτα ! Χωμένα στα βραχάκια. Έτσι έκαναν και χτες πρωτού ανοίξουν τα φώτα. Όταν άνοιξαν ξεκίνησαν τις εξερευνήσεις! Είναι φυσιολογικό;

Σας ευχαριστώ πολύ ! Πάω να δω για φυτά οπότε θα δω τις απαντήσεις σας λίγο αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01857 seconds with 11 queries