Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 22-03-10, 12:42
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, γιατί να ξεμείνει το φίλτρο από νερό? και για να προλάβω, είπα είδη ότι πρόκειται για πολύ πρόχειρο σχέδιο απλά για να κατατοπιστεί ο φίλος με την κατασκευή. Όλα θα πρέπει να συζητηθούν σε λεπτομέρεις, έτσι που είναι αδύνατον από την πλευρά μου να καλυφθούν με ένα απλό ποστ, λόγω διαθέσημης ώρας.

Σίγουρα δεν έχω μιλήσει καθόλου για διαστάσεις ακόμα. Εννοείται βέβαια ότι από το σημείο της στάθμης του νερού μέχρι και τα διαχωριστικά τοιχαράκια του φίλτρου θα πρέπει να υπάρχει ένα βάθος ασφαλείας τουλάχιστον στα 50εκ.
Εννοείται βέβαια ότι παράλληλα μπορεί να χρησιμοποιήσει και αυτόματη αναπλήρωση νερού με φθηνή λύση (μπάλα-τύπου καζανάκι τουαλέττας) φτάνει βέβαια το ντεπόζιτο να είναι σε κάποιο σημείο υψηλότερο της στάθμης της λίμνης. (Συστήνεται στις περιπτώσεις όπου χρησιμοποιείται νερό δικτύου, αφού συμπληρώσουμε βέβαια την ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου).

Γιάννο, τι απ' όλα αυτά δεν θα δουλέψει?
Βασίλη

Τα συγκοινωνούντα δοχεία δουλεύουν αναλόγως διαμέτρου σωλήνας από το ένα στο άλλο, την χωρητικότητα, και την υψομετρικοί διαφορά τους. Αυτό που εισηγείσαι δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να δουλέψει γιατί……
Αν θεωρήσουμε ότι καταφέρνουμε να έχουμε ροΐ νερού στον σωλήνα (αν ο σωλήνας είναι τεράστιος) αυτή θα είναι ελάχιστη με αποτέλεσμα όλη η βρομιά να μαζεύεται στο οριζόντιο κομμάτι του σωλήνα. Αυτό συνεπάγεται ότι θα βουλώνει σε χρόνο ντε ντε.
Η αντλία θα αδειάζει το νερό και δεν θα προλαμβάνει να γεμίζει ξανά.
Η αυτόματη αναπληρώσει νερού δεν θα χρειαζόταν σε αυτή την περίπτωση γιατί θα είχαμε αρκετό νερό πάνω από την στάθμη του σωλήνα εισαγωγείς στο φύτρο.
Η απόσταση τον 50 εκατοστών που προτείνεις δεν είναι ικανή να θέση σε κινήσει το νερό.

Η διαφωνία μας είναι στο ότι θεωρείς καλύτερο να παίρνουμε το νερό από κάτω και να το διοχετεύουμε στα φίλτρα μας ενώ εγώ εισηγούμαι το σύστημα υπερχειλίσεις (που θα μπορούσε βέβαια να συνδυαστεί και με μια μικρή αντλία η οποία θα τραβούσε νερό ναι από κάτω από την λίμνη).
Τα πλεονεκτήματα της υπερχειλίσεις τα έχω αναλύσει αρκετά……μην γράφω συνεχεία τα ίδια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01668 seconds with 11 queries