Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 07-02-23, 17:23
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

@Bill_Samos
Τα ψάρια είναι πολύ μικρά, τα 23 έχουν μήκος μικρότερο του 1cm και μόνο 2 είναι λίγο μεγαλύτερα. Με ένα φουλ στρωμένο, επί ένα μήνα, φίλτρο και με μπόλι δεν μου προκαλούν εντύπωση τα χαμηλά νιτρικά. Για τις αλλαγές μάλλον το διατύπωσα λάθος. Μέχρι στιγμής οι αλλαγές ήταν 70lt την εβδομάδα, η τελευταία αλλαγή έγινε στις 21/1. Η πρώτη αλλαγή στις 3 εβδομάδες θα γίνει το ΣΚ. Για τις αλλαγές έφτασα στην τρίτη εβδομάδα κυρίως γιατί θέλω να δω πως μεταβάλλονται τα νιτρικά. Το πιο πιθανό είναι να γυρίσω στα 70lt την εβδομάδα. Λίπασμα δεν βάζω, μόνο μια φορά έβαλα στην αρχή του ενυδρείου (προς το τέλος Νοεμβρίου).

@G_AQUA
Λίπασμα μπήκε μόνο μια φορά προς το τέλος Νοεμβρίου. Έχω ήδη καθαρίσει την πλάτη μια φορά με σκούπες βυθού και τα σχετικά και το παρήγορο είναι ότι η πλάτη παραμένει σχετικά καθαρή, η επέκταση της άλγης έχει ελαττωθεί, απλά όπου υπάρχει άλγη μεγαλώνει με μικρότερο όμως ρυθμό – φαίνεται ότι θέλει κάτι ακόμα για να σταματήσει και να αρχίσει να μειώνεται. Δυστυχώς το να καθαρίσω τις πέτρες είναι δύσκολο και θέλω να το κάνω μόνο όταν δω την άλγη να φρενάρει και άλλο. Για τις αλλαγές νερού ανέφερα παραπάνω στον Βασίλη, κακή διατύπωση από την πλευρά μου.

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να μειωθεί ο φωτισμός. Μιας που είναι κλειστός από σήμερα μάλλον θα τον αφήσω εντελώς κλειστό μέχρι το Σάββατο και βλέπουμε.

Κάτι άλλο, υπάρχουν αναφορές στο διαδίκτυο, για αντιμετώπιση άλγης με seachem excel, αλλά αναφέρουν κυρίως για BBA και λιγότερο για red algae. Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από κάτι τέτοιο?
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01504 seconds with 11 queries