Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 14-09-16, 22:12
Το avatar του χρήστη mathiu
mathiu Ο χρήστης mathiu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2016
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά το λέει ο mathiu, σαζάνι (έτσι το λένε εδώ)ή κυπρίνος ή γριβάδι είναι.
takaros κατά μήκος του ποταμού δεν τα βάζουν αλλά κάθετα στις όχθες μικρών κολπίσκων για να πιάσουν όσα ψάρια είναι εγκλωβισμένα εκεί. Δεν γνωρίζω αν κάτι τέτοιο επιτρέπεται ή όχι.
Τα νερά δεν είναι τόσο μολυσμένα όσο σε άλλα ποτάμια πάντως.
Ο Έβρος πλημμυρίζει όχι τόσο από μεγάλες βροχοπτώσεις αλλά όταν μετά απ' αυτές ανοίγουν ταυτόχρονα και απρογραμμάτιστα οι Βούλγαροι, ιδιώτες που διαχειρίζονται υδροηλεκτρικούς σταθμούς, τα φράγματα λίγο πιο πάνω απ' τα σύνορα.
Το ποτάμι είναι πλούσιο σε ζωή ακόμη και είναι απορίας άξιο γιατί δεν έχει γίνει πλωτό, με τα κατάλληλα έργα, και να συνδέσει τρεις όμορες χώρες.
κ. Κλεοβουλε εχω ψαρεψει με καλαμι πολλες φορες στον εβρο, εβγαζα σαζανια και καποιες φορες κανενα γουλιανο, ποτε μου δεν εφαγα καποιο απο αυτα, τα αφηνα παλι μεσα, αρκετες φορες εβλεπα ψοφίμια να επιπλεουν στον ποταμο, καποιες φορες ερχοντουσαν φανταροι και δεν με αφηναν να παω κοντα στον ποταμο να ψαρεψω,αυτος ειναι ο λογος που πλημμυριζουν οι περιοχες που αναφερατε και καταστρεφονται περιουσιες στον καμπο. Τωρα για τον λογο που δεν εχει γινει ποτε πλωτο δεν τον γνωριζω, παντα μου αρεσε να κανω την βολτα μου διπλα στο ποταμι και να ψαρευω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01432 seconds with 11 queries