Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #94  
Παλιά 21-10-13, 21:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι εχεις καποια θεματα στην ψαροσυνθεση.διορθωνεται αυτο,αλλα θα πρεπει να αποφασισεις τι θες κιεσυ

τα φυτα αρεσουν στα περισσοτερα ψαρια.(δε μιλαω για αφρικανικες λιμνες).
δεν ξερω για τι αμμο μιλας.θες λευκη απαραιτητα η θα σου αρεσε και το μπεζ;

γενικα,η ανοιχτοχρωμη αμμος δεν ειναι πολυ πρακτικη.η βρωμια πανω της φαινεται πολυ.υπαρχει τροπος να το μειωσεις αυτο(με wavemaker κλπ)αλλα,εχε υποψη σου οτι λευκη αμμος σημαινει και πιο πολυ φως στο ενυδρειο λογω αντανακλασης.υπαρχει και στον αμαζονιο λευκη αμμος,αλλα το νερο εκει ειναι μαυρο.οποτε αν κρατησεις, η βαλεις ψαρια που θελουν χαμηλο φωτισμο,δεν θα μπορεις να παιξεις πολυ με τα φυτα.
αν βαλεις μπεζ,μειωνεις λιγο το προβλημα.

πιστευω πως ειναι καλυτερα να διαλεξεις πρωτα τι ψαρια θες και να στησεις το ενυδρειο γυρω τους οπως χρειαζονται.

μη μπαινεις δηλαδη στη διαδικασια να αποφασισεις το στησιμο(φυτα,αμμο κλπ)πριν διαλεξεις ψαρια,γιατι δε γινεται.θα μπερδευτεις περισσοτερο,και θα καταληξεις να κανεις συμβιβασμους με τον εαυτο σου για το τι θα δωσεις τελικα στα ψαρια,και σιγουρα θα κοψεις γωνιες.τουλαχιστον εγω ετσι επαθα οταν ξεκινησα,που μου φαινοντουσαν βουνο οι πληροφοριες κ οι παραμετροι.

αν διαλεξεις τα ψαρια που σου αρεσουνε και στησεις το ενυδρειο οπως χρειαζονται αυτα,θα δεις οτι θα σου αρεσουν και πραγματα που νομιζες πως δεν σου αρεσουν.κιαυτο γιατι θα ξερεις οτι εχεις σωστα στημενο ενυδρειο,τα ψαρια σου θαναι υγιη,θα βλεπεις τις αληθινες συμπεριφορες τους κλπ

κατα τη γνωμη μου,ο καλυτερος τροπος να διαλεξεις ψαρια και να στησεις ενυδρειο ειναι αυτος.ο δευτερος καλυτερος ειναι με βαση το νερο.αποφασιζεις τι νερο μπορεις να δωσεις,και τρως τον τοπο(αν χρειαζεται) για να βρεις ψαρια που σου αρεσουνε και ζουνε σε τετοιο νερο.

αλλα παλι,ειναι προσωπικη γνωμη αυτα κ ετσι προσπαθω να διαλεγω εγω.δε σημαινει οτι καποιος αλλος τροπος ειναι λαθος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01800 seconds with 11 queries