Θέμα: skimmerelss 850lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #111  
Παλιά 27-04-16, 12:48
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη στο θεμα του Δημητρη εγραψα

"Αρχική Δημοσίευση από golf4470
Σακη εχεις απολυτο δικιο να υποστηριζεις οτι με μηδενικα νιτρικα κ φωσφορικα εχεις απιστευτα χρωματα.

Δημητρη, μην εισαι σιγουρος γι αυτο. διαβασε http://packedhead.net/2014/skeptical...and-phosphate/

δες χρωμματα με αυξημενα θρεπτικα
http://166.78.194.236/forums/showthr...529874&page=50

http://166.78.194.236/forums/showthr...68548&page=107

και κρινε μονος σου.... "
Σταμάτα να βάζεις ξένα λινκ από θέματα που δεν ξέρεις κατά πόσο αληθεύουν. Μπορεί να κάψεις κόσμο. Παλιότερα σε θέματα μας έδιχνες χρώματα και τα κοράλλια ήταν μόλις μπήκαν στο ενυδρείο.
Επειδη διαφωνεις προφανως, λιγο παταπανω με προκαλεσες να βαλω φωτο απο το ενυδρειο μου, ενω ξερεις οτι εχω θεματα, και μετα μου εστειλες ενα σχεδον υβριστικο πμ. Αυτος που προκαλει και παραβιαζει τους κανονες εισαι εσυ και οχι εγω, οπως εξαλου και στο παρελθον , που οποτε διαφωνεις με κατι που γραφω , εκανες χαραακηρισμους αντι να επιχηραματολογεις. και στο παρελθον αλλα και τωρα , στη συνεχεια, μου εστελνες , πμ, συμφυλιωσης.....Πλαιοτερα τα δεχτηκα, τωρα οχι, γιατι απλα επαναλαμβανετε η ιστορια. Αντι να βριζζεις και να προκαλεις, ακομη και σαν MOD, θα μπορουσες απλα να γραψεις τα επειχηρηματα σου, οπως εκανες στο μυνημα σου που παρεθεσα.
καταρχήν δεν σε έβριζα πότε δεύτερων ξέρουμε πολύ καλά ποιος δημιουργεί θέματα εδώ αλλά και σε άλλα φόρουμ .πάντα σε απαντούσα επιχειρήματα και μεγαλύτερο το ενυδρείο μου . Σε σχέση με σένα που μόνο λινκ βάζεις από ξένα φόρουμ. Το ότι σου ζήτησα να βάλεις φωτογραφίες ήταν για να δούμε την κατάσταση του .Ξέρεις πολύ καλά ότι τα φόρουμ δεν είναι μόνο για να διαφημίζουν τα ενυδρεία μας. Απότην 11st ίχνη προσπάθησα να σε βοηθήσω παρόλο της αντιπαράθεση.
Στο θεμα μας, αυτο που γραφω ειναι , οτι τα μηδενικα θρεπτικα, οπως ισχυριζεσαι στο θεμα του Δημητρη, και επειδιωκεις εσυ μεσο ΖΕΟ, κανουν κακο στα κοραλια, που θελουν συνεχεια ταισμα για να μεινουν στη ζωη, και τα χρωμματα που πετυχαινεις, εχοντας τα κοραλια στο νημα ζωης και θανατου, ειναι ξεθωριασμενα=pale, οπως φαινονται σε ολα τα ενυδρεια ΖΕΟ. Γι αυτο η συντρητπικη πλειοψηφια των χομπιστων, δες τα ΤΟΜΤ του RC, τα λινκ που εβαλα παραπανω, αλλα ισως και το ομορφοτερο ελληνικο ριφ, αυτο του , Κωστα, δεν επιδιωκουν μηδενικα θρεπτικα, αλλα μετρησιμα. Ο λογος απλος, πιο εντονα χρωμματα, και κοραλια-σκληρα, που δεν επιβιωνουν στο οριο, αλλα πραγματικα υγιη. Ο λογος που επιδιωκουν μετρησιμα θρεπτικα, ειναι οτι ενω στη θαλασσα, τα θρεπτικα ειναι μεν σχεδον μηδενικα, τα κοραλια εχουν απειρο ζωωοπλαγκτον διαθεσιμο , για να τρεφονται. Αντιθετα, στα ενυδρεια μας, το ζωοπλαγκτον ειναι μηδενικο εως ελαχιστο, γι αυτο μερτησιμα θρεπτικα, εχουν σαν αποτελεσμα, καλυτερα πιο εντονα χρωμματα, υγιεστατα κοραλια, χωρις να χρειαζεται να δινεις ενα καρο χρημματα σε κοραλοτροφες!. Το διαπιστωσα και στο δικο μου ριφ, που αν και skimerless=πλουσια σε οργανικα DOC=τροφη για τα σπσ, με το που καταφερα και ανεβασα νιτρικα, αλλαξαν προς το καλυτερο τα χρωμματα και στα περισσοτερα απο τα λιγα sps που εχω.
επίσης σταματά να μειώνεις εταιρίες και μεθόδους που έχουν δώσει αποτελέσματα τρελά .
μιλάς εσύ για ζεο χωρίς να έχεις δοκιμάσει .
Εγώ που έχω δοκιμάσει θα σου πω ότι από την 3rd πάει καλά ή μάλλον πολύ καλά ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01916 seconds with 11 queries