Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 25-12-13, 23:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
στις φωτογραφιες δεν πρεπει να ειναι η trocal.νομιζω ηταν ακομα η ασπρη που ειχε το ενυδρειο (anubias), κοινη λαμπα φθοριου. δεν μου αρεσε η ασπριλα που εβγαζε και εβαλα την trocal που την ειχα δοκιμασει στο προηγουμενο ενυδρειο μου και μου αρεσε ο κιτρινος φωτισμος που εβγαζε. ειναι πιο ζεστος ο φωτισμος της και το χρωμα. τωρα θα συμφωνησω οτι απο χρωματα ψαριων δεν βλεπω το ιδιο. Βγαζουν λιγότερο μπλε τα σκαλαρια.
προτεινεις δηλαδη να καταργησω τελειως τις λαμπες και να βαλω λεντοταινιες? ή μια λευκη λαμπα+λεντοταινια? και ποια λευκη? γενικα απο λαμπες και λεντοταινιες δεν ξερω...
τα ΝΟ3 στη βδομαδα πανω ειναι γυρω στα 20 max. αν περασει βδομαδα γυρω στις 10μερες παει στα 25. αλλα συνηθως κανω αλλαγη στη βδομαδα.tetra δεν προκειται να βαλω αλλα οχι. μ'επιασε και προσθεσα ραμ και ισως δεν επρεπε. τα ΝΟ3 δηλαδη ποσο πρεπει να φτανουν? ειναι πολλα τα 20? ειχα την εντυπωση πως οχι, απ'οτι λεει και η τετρα στα τεστακια. ηθελα να βαλω κι αλλα ειδη και σκεφτομαι μηπως κραταγα μονο τα ζευγαρια των σκαλαριων και τα υπολοιπα 4 τα εδινα. για να ελαφρυνει απο'κει το ενυδρειο και να προσθετα και τιποτα ακομα μετα ισως...
τα σκαλαρια εχουν κοντρες μερικες φορες. εχουν σχηματιστει 2 ζευγαρια. και τα δυο κανουν γεννες. το ενα εχει πιασει τη μια ακρη του ενυδρειου και το αλλο την αλλη. οι δυο αρσενικοι αρπαζονται αρκετες φορες αλλα και τα θηλυκα εχουν κοντρες μεταξυ τους. πχι τιποτα φοβερο γενικα. ο ενας αρσενικος την εχει δει πιο μαμιας και τις βρεχει γενικα σε ολους. το πιο περιεργο που εχω δει ειναι να γενναει η θηλυκια του ενος ζευγαριου και να πηγαινει μια αλλη ακριβως απο πισω και να τρωει τα αυγα κατευθειαν.
απο τροφες δινω πολλες. μια ποικιλια απο Ocean Nutrition (discus flakes, formula 1&2, spirulina flakes, prime reef, brine shrimp flakes), tropical (d-allio plus, d-vital plus, cichlid gran) και JBL Novobits. Ταΐζω επισης και γαιοσκώληκες. tetra tabimin tablets+κανα λαχανικο δινω στα οτο και τρωνε και τα anentome helena που εχω μεσα. δεν τις δινω ολες μαζι. συνηθως εχω 5 απο αυτες και δινω καθε φορα και αλλη.μολις τελειωσουν παιρνω αλλες, διαφορετικη πενταδα.
απο λαμπες δηλαδη ειτε γυρναω σε αυτην που ειχε το ενυδρειο ειτε για κατι καλυτερο παω π.χ. σε μια Amazon day και μια Color Plus?:
http://www.dennerle.eu/global/index....id=100&lang=en
Οι φωτο με γενικο πλανο, φαινεται οτι δεν ειναι Trocal,
Σε καποιες φωτο ομως που εχεις παρει απο το πλαι και ειναι κιτρινες, φαινεται σαν trocal φωτισμος.
Ή βαζεις τυρφη?
Απο το αν βαζεις τυρφη (ή ξερα φυλλα κλπ, οτιδηποτε βγαζει χουμικα οξεα), εξαρτωνται πολλα για το φωτισμο.

Τα 20-25ppm ΝΟ3 ειναι οριακα.
Μου κανει εντυπωση γιατι ταιζεις κι εσυ πλουσια και κανεις αλλαγη καθε 7-10 μερες,
Σε 500 λιτρα ενυδρειο (400 νερο), ειχα 10 σκαλαρια, 50 cardinal, 2 ram, 6 oto, 12 cory και 1 L183 και εκανα καθε βδομαδα 200 λιτρα αλλαγη και δεν εφτανε.
Ταιζα και εγω φυσικα πολυ.
Ηθελε καθε 3 μερες 150-200 λιτρα αλλαγη.
Καλυτερα λοιπον πιο ελαφρια ιχθυοφορτωση.
Εγω θα αφηνα τα σκαλαρια οπως ειναι, γιατι μπορει να ειναι χειρεοτερα με δυο ζευγαρια. Με 8 σπαει η επιθετικοτητα.
Γιαυτο λεμε σε κοπαδια αυτα τα ψαρια για να μοιραζεται αι η επιθετικοτητα.
Απο τα αλλα ψαρια θα εβγαζα.


ΥΓ Αν καταλαβα καλα, ταιζεις λαχανικα μαζι με τα oto και τα helena? Αυτα ειναι σαρκοφαγα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01876 seconds with 11 queries