Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 31-10-07, 09:48
Το avatar του χρήστη candus
candus Ο χρήστης candus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2007
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

φίλε μου kokoriko, κατ' αρχήν δεν είχα σκοπό ούτε να προσβάλλω εσένα ούτε τη σκυλίτσα σου,την οποία προφανώς αγαπάς πολύ (και η οποία πιθανότατα είναι πολύ ομορφότερη και εξυπνότερη από τα αντίστοιχα καθαρόαιμα). Απλά θέλησα να σου δώσω μια κατεύθυνση επειδή μάλλον είσαι νέος και άπειρος με τα σκυλιά. Το ιδανικό θα ήταν όλα τα σκυλιά να ζευγαρώνουν δύο - τρεις φορές στη ζωή τους. Όμως δυστυχώς η κοινωνία μας (εννοώ συγκεκριμένα η χώρα μας) όχι ιδανική δεν είναι στον συγκεκριμένο τομέα αλλά θα έλεγα ότι είναι τριτοκοσμική. Είναι πάρα πολύ λυπηρή η εικόνα με όλα αυτά τα ταλαιπωρημένα αδέσποτα. Για να το νιώσεις καλύτερα σκέψου την αγαπημένη σου σκυλίτσα, πως θα περάσει μια εβδομάδα (όχι παραπάνω) παρατημένη ως αδέσποτη σε μια πχ ξένη πόλη. Σε πληροφορώ ότι στην καλύτερη περίπτωση θα την βρεις κατατρομαγμένη, πεινασμένη και άρρωστη. Στην χειρότερη θα την βρεις βασανισμένη ή χτυπημένη από αυτοκίνητο. Γι αυτήν την εικόνα είμαστε όλοι υπεύθυνοι, φιλόζωοι και μη. Και πρέπει να κάνουμε κάτι γι αυτό. Οτι μπορεί ο καθένας. Και νομίζω ότι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μη συμβάλουμε στην αύξηση των αδέσποτων. Μόνο εσύ μπορείς να αποφασίσεις αν θα τη ζευγαρώσεις ή όχι. Και η εμπειρία της γέννας σίγουρα είναι ιερή. Να ξέρεις όμως ότι μπορεί να κάνει από δύο εως και έξι ή επτά κουτάβια. Και ότι πρέπει να είσαι 1000% σίγουρος για τις ανάδοχες οικογένεις. Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι το καλύτερο. Επίσης θέλω να σου πω (ελπίζω να μην το πάρεις στραβά γιατί είναι η αλήθεια) ότι η πατρίδα σου η Κρήτη, είναι από τις χειρότερες στην τομέα των αδέσποτων. Και είναι κρίμα για έναν τόσο όμορφο τόπο και έναν τόσο όμορφο λαό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01422 seconds with 11 queries