Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 02-09-15, 18:43
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Έκανα μετρήσεις με ό,τι τεστ ήταν διαθέσιμα. Τα τεστ είναι υγρά api.

KH: 5
ΝΗ3: 0
ΝΟ2: 0

TDS: 141

Κάθισα και το παρατήρησα χθες το βράδυ και είδα αναπνοή φυσιολογική και περιττώματα φυσιολογικά.
Επίσης ροκανίζει τα ξύλα. Δεν του έριξα ταμπλέτα βυθού χθες, αλλά τον άφησα να φάει ξύλο μόνο, το οποίο κάνει καλό στο πεπτικό του σύστημα. Συμπληρωματικά, του έδωσα αρακά (που θεωρείται καλό καθαρτικό), αλλά τον αγνόησε. Σήμερα θα του βάλω έναν καινούριο, μήπως και φάει.

Κάτι ενθαρρυντικό που διάβασα, ύστερα από σχετικό διάβασμα σε sites σχετικά με pleco (κυρίως στο planetcatfish), είναι ότι όταν ένας πλεκο δεν παρουσιάζει συμπτώματα ασθένειας και δραστηριοποιείται φυσιολογικά στο ενυδρείο, αλλά παρ' όλα αυτά έχει φουσκωμένη κοιλιά, τότε μπορεί να έχει ωριμάσει σεξουαλικά και να είναι έγκυος..
Βέβαια αυτό προϋποθέτει το ψάρι να είναι θηλυκό , πράγμα που δεν έχω ψάξει για το δικό μου, αλλά πρέπει πλέον να το μάθω, γιατί ίσως δωθούν απαντήσεις!

Οπότε προς το παρόν -κι εφόσον όλα κυλούν φισιολογικά με τη συμπεριφορά του ψαριού- σκέφτομαι να κινηθώ συντηρητικά και να περιοριστώ στη χρήση του αρακά.
Παράλληλα, να ψαχτώ για το φύλο του ψαριού (ελπίζω να είναι θηλυκό)..

Θα έχω το ψάρι υπό συνεχή παρακολούθηση και ό,τι παρατήρηση έχω θα την ποστάρω.

Αν κάποιος έχει γνώσεις ή ανάλογη εμπειρία, πιστεύω θα ήταν πολύ χρήσιμες.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01386 seconds with 11 queries