Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 04-04-18, 00:13
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή ΄

Λοιπόν, έχω εξελίξεις γιατί σήμερα πρώτη μέρα που γύρισα σπίτι έπρεπε να επέμβω άμεσα!
Πήρα ενυδρείο με καπάκι, 40 λίτρων και ξεκίνησα τη μετακόμιση!
Έπλυνα το ενυδρείο με καυτό νερό, γέμισα 20 λίτρα εμφιαλωμένο που είχα και το υπόλοιπο βρύσης που έκατσε 4-5 ώρες με αντιχλωριακό! Το συμπλήρωσα στο ενυδρείο! Έβαλα κεραμικό υλικό από φίλτρο άλλου ενυδρειου(για μπόλι) και τα βακτήρια που είχα αγοράσει από το aquarium shop στο μπουκαλάκι! Το μεγάλο θέμα ήταν με το heater, γιατί δε δούλεψε επειδή το αγόρασα και αυτό από Αμερική δουλεύει σε πρίζα 110V και πάει άχρηστο Κρίμα είναι και Fluval και κου κόστισε 40$ �� έτρεχα να αγοράσω άλλο αλαφιασμενη
Έβαλα και 3 φυτά που πήρα μια anubia nana, ένα Cryptocoryne wendtii και μια μικρή Vallisneria και φυσικά το ξύλο που ακόμα στέκεται όρθιο
Μόλις έπιασε το νερό 27,5 βαθμούς έβαλα το Σοφο με σακουλιτσα να εγκλιματιστεί! Κάθε λίγο έβαζα και λίγο νεράκι μέσα να του έρθει μαλακά
Μετά από λίγο τον αφησα μέσα και διαπίστωσα πως η ροη του νερού ήταν πολύ δυνατή για κεινον !!!!! Άρχισα να δένω το φίλτρο με σφουγγάρια στην άκρη κ νομίζω μειώθηκε λίγο. 3 ώρες τον παρατηρούσα... τπτ ο καημένος, όλο κινείται! Δε φαίνεται να τον παρασέρνει η ροή αλλά την ίδια στιγμή δεν ησύχασε να κοιμηθεί! Δεν ξέρω αν είναι από το στρες ή αν δεν μπορεί να βρει κάπου να κουρνιάσει, θα τον παρατηρήσω τις επόμενες μέρες
Έκανα μετρήσεις με τα υγρά και είχα
NH3 <0,25(πρασινιζε λίγο το κιτρινακι οποτε δε νομίζω να ήταν 0)
NO3 0
NO2 >5
Φαίνεται να πήγε καλά το μπόλι, αν κ είναι πολύ νωρίς, να δούμε τι θα δείξουν οι μετρήσεις τις επόμενες μέρες...
Του έδωσα και κατεψυγμένη τροφή(bloodworms) και δεν άφησε κολυμπηθρόξυλο!

Για να δούμε τώρα πως θα πάει...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries