Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 02-03-18, 10:20
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

καλημέρα και σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας.*

νομίζω μεσοπρόθεσμα έσωσα την κατάσταση μέχρι να δω τι θα κάνω και που θα δώσω τα ψαράκια.

πήγα σε έναν άλλον πετσοπα να πάρω άνθρακα για το φίλτρο και μου συνέστησε να πάρω κεραμικο βιολογικο υλικο αντι για ανθρακα το οποιο το ειχε και μπολιασμενο στα δικα του ενυδρεια, οποτε πετυχα και το μπολι. επισης μου εδωσε απο μονος του το prime για να πεσει η αμμωνια και καποιες επιπλεον σταγονες (για μικροβια και αμμωνια επισης νομιζω), και υγρα τεστ αμμωνιας και στικς για το ph,no2,no3 κλπ οποτε εχθες ασχοληθηκα λιγο και εκανα ολα αυτα, αλλαξα και το 50% του νερού και έβαλα ολα αυτα, εκανα τα τεστ και οντως υπηρχε αρκετη αμμωνια, την ξαναμετρησα και μετα, που ναι μεν ειχε πεσει η αμμωνια αλλα ακομα πρασινιζε το υγρο, οποτε θα προβω και σε αλλη αλλαγη νερου του 50% τις επομενες 1-2 ημέρες. παντως βλεπω πως τα ψαρακια ειναι αισθητα καλυτερα, αφου ενας μικρουλης πριν καθονταν κατω σε μια γωνια αρκετα ενω τωρα οχι και εχουν και ζωντανια.

έναν κονγκολέζο τον έχω απομονώσει σε μία γυάλα 2 λίτρων και του έχω βάλει αντιβίωση για σήψη πτερυγίων (finrot)*μιας και ειδα κατι τρυπουλες στα πτερυγια του, διάρκειας 7 ημερών όπως ορίζουν οι οδηγίες της αντιβίωσης, έχω ρίξει 2 σταγόνες και το νερό έχει πρασινίσει εξαιτίας του διαλύματος αυτού,* είμαστε αισίως στην 3η ημέρα της αντιβίωσης από τις 7, αλλά από εχθές βλέπω επίσης, λεπτές, μακριές, διάφανες ακαθαρσίες να κρεμονται από το σώμα του, σύμπτωμα για dropsy από ότι έχω διαβάσει, οπότε τώρα πρέπει να του δώσω και αντιβίωση για dropsy, σωστά? να περιμένω να περάσουν οι 7 ημέρες αντιβίωσης του finrot ή να το ξεκινήσω από τώρα μιας και είναι σοβαρή ασθένεια από ότι έχω διαβάσει?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01669 seconds with 11 queries