Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-02-18, 19:49
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή ενυδρείο 60LT ζητά την βοήθεια σας!

καλησπέρα και από εμένα και καλώς ήρθα! καταρχήν πριν σας πω το θέμα μου, να σας πω συγχαρητήρια για την πολύ καλή ενημέρωση και δουλειά που κάνετε, μιας και είναι λίγο πολύ όλα λυμένα χάρη σε εσάς (και τον google φυσικά!) και των γραπτών απαντήσεων που μένουν. οπότε γοογκλάροντας σας βρήκα και είπα να συμμετάσχω και εγώ με το όποιο λιθαράκι γνώσης μπορώ να βάλω.

ξεκίνησα το ωραίο αυτό άθλημα δύο μήνες τώρα, με προτάσεις και συμβουλές του τοπικού μου pet shop, με ένα ενυδρείο 60lt με το βασικό του φίλτρο και 3 πανέμορφα χρωματιστά χρυσόψαρα. Είναι αλήθεια ότι σε κάνει λιγάκι άπληστο το εν λόγω σπορ, μιας και σε σκανδαλίζει μονίμως για προσθήκες ψαριών, μεγαλύτερων ενυδρείων και όλα αυτά μέσα στον 1ο μήνα! μοναδικό ε?

Οπότε τόλμησα να πάρω και ένα 4ο ψαράκι, έναν αξιολάτρευτο κονγκολέζο και να να αναβαθμίσω το φίλτρο μου σε μεγαλύτερο με σφουγγαράκι και άνθρακα μιας και το πρότεινε και το πετ σοπ αφού θα έβαζα και 4ο ψαράκι και μου είπανε ότι μπορώ μέχρι 6 ψαράκια στο ενυδρείο των 60lt. αλήθεια άραγε ισχύει κάτι τέτοιο εσείς που ξέρετε?

ο κονγκολέζος αν και τις πρώτες ημέρες δέχθηκε κάποιο bullying από ένα εκ των τριών αρχικών, μετά ξεπεράστηκε και σταμάτησε να τον ενοχλούν. να μην σας τα πολυλογώ δεν άντεξε ούτε μήνα μιας και μετά άρχισε να ασπρίζει σιγά σιγά πράγμα που θεώρησα φυσιολογικό μιας και είχα δει έναν άσπρο κονγκολέζο σε ενυδρείο φίλου μου που μου είπε ότι ήταν μαύρος κάποτε οπότε θεώρησα πως άλλαζε το χρώμα του. τις τελευταίες ημέρες του άρχισε να γίνεται πολύ ατονικό μέχρι που μία κυριακή απλά έκατσε κάτω και τότε άρχισα να το γουγκλάρω και να δω τι παίζει και βρέθηκα εδώ αλλά έμαθα και την αρρώστεια του ικ (ich). δυστυχώς και από ότι διάβαζα εδώ μέσα κατάλαβα ότι όταν φτάσει εκεί είναι σχεδόν μη αναστρέψιμη η κατάσταση. κρίμα γιατί αν δεν είχα δει τον άσπρο κονγκολέζο στο ενυδρείο φίλου μου θα την είχα ψιλιαστεί νωρίτερα και να μην το θεωρούσα φυσιολογικό. αν και πήγα και του πήρα αντιοβιοτικό ξέροντας ότι δεν υπάρχει περίπτωση, και από το πετ σοπ που τους πήγα δέιγμα νερού για τεστ είπανε πως είναι μία χαρά το νερό, δεν μπορούσα να τα έχω καλά με τον ευατό μου μένοντας με σταυρωμένα τα χέρια. όχι ότι και τώρα τα έχω άλλα τέλος πάντων.

έκτοτε είπα να πάρω 2 ψαράκια μαζί για να προσαρμοστούν πιο ομαλά αφού σκέφτηκα μέχρι και αυτό το ότι μπήκε μόνο του μέσα πως το επηρέασε. Οπότε πήγα να πάρω άλλα 2 αξιολάτρευτα ψαράκια, ένα ρουάντα (μικρό σχετικά) και έναν κονγκολέζο αλλά είδα ακόμα ένα μικρό ρουάντα και δεν μπόρεσα να του αντισταθώ οπότε κατέληξα με 3+3 πλέον. την 1η μέρα όλα καλά στην προσαρμογή των καινούργιων τριών, κάτι που ήταν πολύ ευχάριστο, αλλά την 2η μέρα το ένα το μικρό το ρουάντα δεν ήταν το χαρούμενο ψάρι της πρώτης ημέρας και καθόταν κολλημένο σε μία γωνιά μόνο του, με ατονεία. φοβούμενος από το πρόσφατο περιστατικό με τον κονγκολέζο, αντέδρασα αστραπιαία και τον έβαλα σε μία μικρή γυάλα 2 λίτρων σχεδόν, να τον προσέχω, και έχοντας διαβάσει εδώ μέσα πως όταν αλλάζει η συμπεριφορά του ψαριού κάπου οφείλεται και πως είναι καλό να απομονώνεται μέχρι να γιατρευτεί. Την 2η μέρα της απομόνωσης είδα ένα κορδωνάκι μικρό να σέρνεται από τον πρωκτό του, και γουγκλάροντας το είδα ότι είναι δυσκοιλιότητα που προτείνεται να το αφήσεις 2 μέρες νηστικό και την 3η να του δώσεις ένα τριμμένο και ξεφλουδισμένο μπιζελάκι αρακά, κάτι που έκανα και τώρα, ύστερα από μία εβδομάδα απομόνωσης το ξαναγύρισα στο ενυδρείο σήμερα και μέχρι στιγμής φαίνεται πως τα πάει καλά.

Όμως από προχθές, στην πρώτη εβδομάδα των νέων ψαριών, ο νέος κονγκολέζος είδα στην ουρά/πτερύγια του 2-3 τρυπούλες και έχοντας διαβάσει αυτές τις ημέρες για την δυσκοιλιότητα του άλλου ψαριού έμαθα και για αυτήν την αρρώστεια την finrot (ξέφτισμα της ουράς). Επίσης τον έβλεπα να πηγαίνει να αράζει εκεί σε μια θεσούλα πάνω από το φίλτρο, ακριβώς όπως ξεκίνησε και με τον αδικοχαμένο αρχικό κονγκολέζο. Οπότε τον έβγαλα αίφνης και τον έβαλα σε μία γυάλα 2 περίπου λίτρων και του έριξα την αντιβίωση της sera, omnipur for 1000 l, 2 σταγόνες έριξα που μου την έδωσαν στο πετ σοπ και πιάνει σχεδόν όλες τις αρρώστειες των ψαριών.

Επίσης βλέπω στα αρχικά 3 ψαράκια, πως η ουρά/πτερύγια σε κάποια σημεία έχει γίνει σκούρο χρώμα. Είναι φυσιολογικό αυτό? Είναι κάποια αρρώστεια? Αν ναι τι πρέπει να κάνω και πόσο σοβαρή είναι?

Οπότε ρωτάω, είναι φυσιολογικό αυτό, τόσες αρρώστειες σε έναν μήνα σε τρία διαφορετικά ψαράκια και ενώ το νερό μου είπανε πως είναι εντάξει?

Μήπως φταίει το ότι στην 1η και μοναδική αλλαγή του νερού το αφαίρεσα σχεδόν όλο? Σε λίγες ημέρες θα κάνω και την 2η αλλαγή, πάνω στον μήνα δηλαδή.

Συγνώμη αν σας κούρασα απλά τα γράφω όλα αυτά ώστε να μου πει κάποιος τι λάθη έγιναν για να μην επαναληφθούν μιας και στοιχίζουν ζωές.

Αλλά μου φαίνεται εξωπραγματικό όποιος έχει ψαράκια να του αρρωσταίνουν με τέτοιο ρυθμό.

Σας ευχαριστώ και ελπίζω σε έναν θετικό και οφέλιμο διάλογο ή να μοιραστείτε και εσείς αντίστοιχες εμπειρίες μιας και η εμπειρία σε αυτά είναι πολύ κρίσιμη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02135 seconds with 11 queries