Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-03-10, 16:46
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή Αναπαραγωγή CPD (celestial pearl danio)

Με αφορμή ένα άλλο post και το ενδιαφέρων που δείχνουν αρκετοί συνχομπίστες για την αναπαραγωγή των CPD σκέφτηκα να κάνω μία παρουσίαση για την δικά μου εμπειρία αναπαραγωγών με τα CPD εξιστορώντας τις προσπάθειες μου.

Το ενυδρείο όπου κατοικούν οι γονείς είναι ένα species tank που δουλεύει εδώ και 1 χρόνο. Αποτελείτε από 25 red cherry και 10 πλέον ενήλικα CPD 5 θηλυκά - 5 αρσενικά η αρχική επιλογή ήταν 6 προς 4. Το ενυδρείο όπου κατοικούν είναι ένα high tech 70 λίτρων, (57 καθαρά λίτρα) πυκνοφυτεμένο. To Ph είναι σταθερά στο 7.1 (Ph controller). Tα CPD παρόλο που ήταν μικρά σε ηλικία από τον 2 μήνα έδειχναν σημάδια αναπαραγωγής οπότε άρχισα και εγώ να το ψάχνω όλο και περισσότερο πχ… μεγαλύτερη ποικιλία τροφών, σταθερό Ph, βιταμίνες κλπ.…μέχρι που κάποια στιγμή όσο ωρίμαζε το ενυδρείο και τα ψάρια, έβλεπα όλο και περισσότερες γέννες αλλά έπιανα με δυσκολία τα μικρά λόγο πυκνής βλάστησης και του μικρού μεγέθους των νεογέννητων. Τα μικρά στην αρχή ζούσαν μόνο για 4 μέρες ο λόγος που τα έχανα ήταν η ασιτία. Το διάστημα όπου γινόταν αυτό ήταν 4-5 μήνες. Για μικρό χρονικό διάστημα λόγο προβλημάτων με το Ph δεν έβλεπα μωράκι ούτε για δείγμα. Μετά από συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων που είχα με τον Αλέξανδρο (Raven), χρόνος υπήρχε, το πήρα πιο σοβαρά, πείσμωσα και είπα θα πετύχω το μεγάλωμα τους…
Eτσι με πολύ απλές κινήσεις όπως: μεγαλύτερο ενυδρείο γεννήστρα, κατάλληλη τροφή για νεογέννητα συνεχή παρακολούθηση και προσεκτικές κινήσεις έχω στην κατοχή μου 14 μωράκια .
Πρώτα απ όλα εντόπισα τα σημεία (φυτά) όπου κρύβονται τα μωρά. Τα μωράκια μεταφέρονται από το φυτεμένο ενυδρείο κατά την αλλαγή του νερού κάθε Κυριακή σε ένα δεύτερο ενυδρείο (γεννήστρα) λιγότερων λίτρων 40 για την ακρίβεια ο αριθμός μωρών που βγάζω είναι 3-5-7 κάθε εβδομάδα. To ενυδρείο έχει μια μεγάλη ποσότητα από διάφορα moss και 2-3 μικρά ξυλαράκια καθώς έχω αφήσει και την άλγη να εξαπλωθεί σε όλο το ενυδρείο κυρίως πάνω στα τζάμια. Για φίλτρανση χρησιμοποιώ εσωτερικό φίλτρο 300 l/hμε κάλτσάκι στην είσοδο για προστασία των μικρών.
Ταΐζω 4-5 φορές την ημέρα infusoria για τα νεογέννητα ψαράκια και για τα μεγαλύτερα sera micron. Aπο αύριο θα μπει και η Αρτέμια στο μενού. To Ph στο ενυδρείο γεννήστρα είναι στο 7.4 (δικτύου). Αλλαγή νερού γίνεται κάθε 3 μέρες 10%.

Η επιτυχία για την διατήρηση των νεογέννητων είναι ή infusoria (ιδικά για τις πρώτες μέρες) όπου πάντα υπάρχει σε μεγάλη ποσότητα (φρέσκια καλλιέργεια) κάθε Παρασκευή , δηλαδή 2 μέρες πριν πιαστούν τα μωρά και μπουν στην γεννήστρα αφού κάνει 24 ώρες να δημιουργηθεί. Προσοχή πρέπει να δώσουμε στο πώς θα πιαστούν τα μωρά διότι είναι πολύ ευαίσθητα και με μία λάθος κίνηση μπορεί να πεθάνουν. Προσωπικά τα πιάνω η με πλαστικό ποτηράκι (λευκό για να φαίνετε το μωρό ) μέσα από το ενυδρείο ή κατά την αλλαγή του νερού όπου μεταφέρονται από το ενυδρείο στον κουβά και από τον κουβά με ποτηράκι στην γεννήστρα .

Οι φωτογραφίες δεν είναι καλής ποιότητας επειδή είναι τραβηγμένες από κινητό. Τα περισσότερα CPD είναι κριμένα στις moss και δεν μπόρεσα να τα βγάλω…τα μωρά που φαίνονται είναι 2 εβδομάδων τα μεγαλύτερα και 1 βδομάδας τα μικρότερα....αυτά που είναι 1 μηνών είναι καλά κριμένα μέσα στις moss και σε λίγο καιρό θα μπουν μέσα στο μεγαλύτερο ενυδρείο οπου βρίσκονται οι γονείς ... Για περισσότερες λεπτομέρειες ή πληροφορίες μπορούμε να συζητήσουμε εδώ….


Κατά την διάρκεια μεγαλώματος των μωρών θα μπαίνουν και άλλες photo…










Ευχαριστώ
Αντώνης
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 14-06-10 στις 08:30
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02015 seconds with 11 queries