Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 21-09-12, 12:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Και πάλι ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!

Νομίζω πως με το ποστ του Kotsou και τις μέχρι τώρα απαντήσεις στο εδώ θέμα, λύθηκαν αρκετές απορίες, δικές μου και σίγουρα κι άλλων "νέων"!

Επιπλέον ερωτήσεις!

Κάθε πότε απαιτείται να κάνουμε μετρήσεις? Εννοώ αφού μετρήσουμε μηδέν αμμωνία και νιτρώδη, κάθε πότε τα επανελέγχουμε (μαζί με φώσφορο & νιτρικά)?
Δεν έχω καταλάβει αν ο αντιφωσφόρος πρέπει να είναι μόνιμα στο χημικό φίλτρο, μαζί με τον άνθρακα ή πρέπει να τον προσθέτω μόνο αν μετρήσω φώσφορο?
Η συχνότητα που πρέπει να αλλάζουν τα συγκεκριμένα υλικά (άνθρακας & αντιφως) / 3-4 εβδομάδες/ εξαρτάται από κάποιους παράγοντες ή κάθε 4 εβδομάδες κάνουμε αλλαγή αυτών των υλικών με κλειστά μάτια?

Επίσης απ όσο έχω διαβάσει την ΑΟ ορισμένοι την χρησιμοποιούν κι άλλοι όχι.
Εδώ το χάνω τελείως το θέμα! Αυτοί που την χρησιμοποιούν τι κερδίζουν? Και οι άλλοι που δεν την χρησιμοποιούν τι χάνουν?

Στο ποστο του kotsou αναφέρεται το εξής : "Το skimmer είναι ίσως το πιο σημαντικό σε ένα θαλασσινό ενυδρείο, ειδικά για έναν αρχάριο. Σε μικρά ενυδρεία, όπου οι αλλαγές νερού είναι ευκολότερο να γίνουν, ίσως να μπορεί να παραλειφθεί με συχνές αλλαγές νερού. Αν καθίσουμε και το υπολογίσουμε όμως, σίγουρα τελικά θα μας βγει ακριβότερο το αλάτι τελικά" (η υπογράμμιση δική μου)
Και ρωτάω : Η μηνιαία συντήρηση ενός τέτοιου ενυδρείου πόσο μπορεί να κοστίζει? Απ όσο έχω καταλάβει τα πάγια μηνιαία κόστη είναι άνθρακας, αντιφως και αλάτι

Στο γλυκό νερό, σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού, καθαρίζω το φίλτρο με νερό από το ενυδρείο, ξεπλένω σφουγγάρι κλπ
Στο αλμυρό τι ισχύει με το φίλτρο? Θέλει καθάρισμα κι αν "ναι" με ποια διαδικασία?

Αν επιλέξω skimmer με χώρο για άνθρακα και αντιφως, με συμφέρει?
Κάποιες επιπλέον πληροφορίες για τα skimmer μήπως μπορούν να δοθούν?
Πχ τι είναι τα venturi?
Τα εσωτερικά τρώνε ωφέλιμο όγκο. Άρα τα απορρίπτουμε?
Τα εξωτερικά απαιτούν υψομετρική διαφορά απ τον ενυδρείο (πιο ψηλά ή πιο χαμηλά), όπως πχ τα εξωτερικά φίλτρα ή όχι?

Τα βακτήρια είναι απαραίτητα? Ή το στρώσιμο μπορεί να γίνει και χωρίς βακτήρια?

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις...αλλά δεν γίνεται αλλιώς!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01846 seconds with 11 queries