Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 02-09-12, 06:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

επειδη οπου να ναι μου τελειωνει το αποθεμα απο ριτινες και μαλλον τις βλεπω ψιλοασυμφορες για να αγορασω, και επι πλεον πολυ πιο μπελλαλιδικες λογικα με βλεπω για RO.
Απο τη στιγμη που εχω παρα πολυ καλης τεχνολογιας προφιλτρα ετσι κι αλλιως τα οποια χρησιμοποιω και για ποσιμο, μαλλον με συμφερει να παρω μονο μια μεμβρανη, ενα κλεφτη και μια θηκη για μεμβρανη? (δεν κολλαω στο να λερωσω τα χερια μου να κανω diy οσμωση, στην τελικη με οτι καταποιανομαι στο τελος το κανω καλυτερο απο τα τυπικα εργοστασιακα)
Αν το κανω ετσι, να παω για 3 μεμβρανες κι ενα αντλιακι ή ειναι υπερβολη?
(οι μεγαλες βιομηχανικες οσμωσεις ετσι λειτουργουν με 100-300 bar αντλιες αλλα εκει μιλαμε για παραγωγες 10-50 τονους νερο... σε αυτες τις μεμβρανουλες λογικα θα θελει 5-6 bar για να εχουν αποδοση και ισως και λιγοτερο)
Στην εξοδο να βαλω φιλτρο ριτινης για παραγωγη απιονισμενου (για συμπληρωση εξατμισης) η δε μας ενδιαφερει?

σε περιπτωση που βαλω 3 μεμβρανες ας πουμε 100ρες και βαλω ενα αντλιακι κοντα στο max των μεμβρανων περιπου τι θα κερδισω σε αποδοση? (μεσο ορο χοντρικα, δε λεμε να ειναι καυσονας η παγωνια, κταλαβαινω πως σε ακραιες συνθηκες η αποδοση ειναι εντελως διαφορετικη)

Και μια λιγο παλαβη ερωτηση (ενος παλαβου, τελειομανη και δε συμαζευεται... με τετοια αυστηρα κριτηρια θελω και την απαντηση απο οποιον τυχον γνωριζει) ΑΝ επαιρνα ενα πληρες συστημα με τα προφιλτρα κτλ, και τα εβαζα σε σειρα με τα δικα μου προφιλτρα (και να τους εφτιαχνα τη σειρα, εννωειται) θα υπηρχε καμια ουσιαστικη διαφορα στην ποιοτητα του νερου η απλα θα ηταν πεταμενα λεφτα για διπλα ανταλλακτικα καθε εξαμηνο?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01628 seconds with 11 queries