Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-03-07, 20:39
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή Πατέντα για 2η λάμπα..???!!!!

Η αφορμή για άλλη μία λάμπα δόθηκε από την gwgw που έκανε ένα θεματάκι πρόσφατα και έτσι είπα και εγώ να κάνω μια πατεντούλα για το δικό μου καπάκι....

Το ενυδρείο μου είναι 60*30*30...
Το καπάκι μου έχει μία λάμπα OSRAM 15W FLUORA....

Και όπως βλέπετε χώρος για δεύτερη δεν.....
Οπότε σκέφτομαι να βγάλω το κουτί που είναι στο πλαίσιο(ballast, πυκνωτές, κ.τ.λ.)
έξω από το ενυδρείο έτσι ώστε να υπάρχει χώρος για ακόμη μία λάμπα....

Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής... Υπάρχουν 3 τρόποι....
1ον Να βάλω στεγανά ακροφύσια όπως έχει τώρα αυτή η λάμπα που έχω (που στην Κομοτηνή δεν υπάρχουν σε κανένα μαγαζί)
2ον να κάνω εγώ μια πατέντα με κλέμες και θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι (αυτή την ιδέα την έκλεψα από ένα άλλο μέλός,,,,σορρυ δεν θυμάμαι το όνομα) και
3ον να τοποθετήσω ένα "έτοιμο" φωτιστικό από αυτά που βάζουν κάτω από τα ντουλάπια τησ κουζίνας, τα φωτιστικά κινδύνου......

Σίγουρα η 1η περίπτωση είναι και η πιο σωστή.... Ξέρει κανείς κανένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη όμως που να έχει σίγουρα...???
Τώρα για την 2η κολλάω λίγο στο θέμα της υγρασίας... Για το αν και κατά πόσο στεγανή θα είναι η κατασκευή...
Για την 3η..... Το σκέφτηκα όταν είδα το φωτιστικό του σπιτιού μου που έχουμε πάνω από τον νεροχύτη της κουζίνας....(βλέπε φωτό κάτω, σε διαφορετικά watt βέβαια) Είναι κατάλληλο όμως...???? (ααααααα..... Και βγαίνει και σε Τ5.... )

Τώρα για το πως θα πιαστούν όλα αυτά....????
Σκέφτομαι ή με tyre-up (αν το γράφω σωστά) ή με σιλικόνη για ν ααποφύγω τις τρύπες.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00051.JPG
Εμφανίσεις:  437
Μέγεθος:  45,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  images.jpeg
Εμφανίσεις:  357
Μέγεθος:  1,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01713 seconds with 12 queries