Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-04-08, 20:24
aggeliki_k Ο χρήστης aggeliki_k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: κέντρο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Άλλη μια προσπάθεια!!

Γεια σας και πάλι!

Ελπίζω η 3η μoυ προσπάθεια να φτιάξω ένα σωστό ενυδρείο να μην έχει την τύχη των προηγούμενων.. Μετά από αρκετό διάβασμα αποφάσισα να μην κάνω τπτ χωρίς τις συμβουλές σας. Οι φίλοι μου λένε οτι σε λίγο θα βάλουν αφίσες με τη φωτο μου στα pet-shop με λεζάντα "καταζητείται fish-killer"! Γι'αυτό please, βοηθήστε με!!

Το 60άρι μου αυτή τη στιγμή φιλοξενεί 1 ραμιρέζι και μόνο (μετά από τον σχετικά πρόσφατο θάνατο χρυσόψαρου, γκουράμι και γλείφτη από ασθένεια), μαζί με δύο ανούμπιες. Μου το είχατε πει εσείς ότι ήταν εντελώς ασύμβατα τα ψάρια μου αλλά μέχρι να αποφασίσω ποια θέλω και να μάθω κάποια βασικά πράγματα, ήταν πλέον αργά..

Οι μετρήσεις μου είναι

PH: 8
GH: 10
ΚΗ: 9
ΝΗ3: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 5 με τεστ της api. (...είναι φυσιολογικές??)

Σκέφτομαι αφού ρίξω το ph (με τύρφη στις αλλαγές), να βάλω άλλο ένα ραμιρέζι, ένα κοπάδι cardinal tetra και κάποια αλγοφάγα(ποια προτείνετε; έχω αρκετή καφέ άλγη εδώ και 1 μήνα τώρα, από τότε που έχασα τον πλέκο).

Η δεύτερη μου απορία αφορά το βυθό. Έχω βάλει σχετικά ανοιχτόχρωμο, χοντρό και άγριο χαλίκι, το οποίο εκτός του ότι αισθητικά πλεον μου φαίνεται χάλια, αναρρωτιέμαι μήπως θα επηρρεάζει και τη ζωή των ψαριών. Σκέφτομαι να βάλω χοντρούτσικη άμμο και πιο σκουρη. Αξίζει τον κόπο η αλλαγή;

Η 3η απορία μου είναι το πότε πρέπει να αρχίζω να ρίχνω το ph. Φαντάζομαι πριν βάλω τα νέα ψάρια. Στα πετ-σοπ όμως διατηρούν το κάθε είδος στις ιδανικές συνθήκες;; Μήπως τα κρατάνε σε συνθήκες νερού βρύσης και με τη μεταφορά σε χαμηλότερο ph στρεσαριστούν;

Η 4η και τελευταία (για τώρα!!) απορία μου είναι: είναι σωστό να καθαρίζω τις πέτρες του ενυδρείου από την άλγη με ζεστό νεράκι βρύσης? Ή μήπως η βιολογία του ενυδρείου κρύβεται ακόμα και εκεί??
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01633 seconds with 11 queries