Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #72  
Παλιά 12-08-09, 01:54
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
- Υπενθυμιση : Ξεχασες να αναφερεις στον τιτλο το sump, και εγραψες μονο :
Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο,ηταν λαθος μου,οσο και αν επεμενα να ρωταω για τα sump,μονο για τα sump δεν μιλησαμε.
Απο την αλλη ομως ηθελα να ειμαι ειλικρινης μαζι σας και δεν προσπαθησα σε καμια περιπτωση να σας κοροιδεψω λεγοντας "οκ δεν θα το κανω" για να πετυχω το σκοπο μου.
Πραγματικα δεν περιμενα τοσες πολλες αντιδρασεις,αλλα αν το δεις και απο την αλλη πλευρα με το να μην μου λυσεις την απορια για τα sump,δεν με πιθεις και δεν με αποτρεπεις απο κατι,ισα ισα με προκαλεις να επιμενω.
Τα ψαρια ηδη υπηρχαν εδω και 5 μηνες οπως ανεφερα,να τα δωσω δεν θα τα εδινα γιατι ηδη ειχα δεθει μαζι τους, και που να τα δωσω στο petshop που θα τα δωσει στον πρωτο τυχαιο;ειμαι αποφασισμενος να φτασω μεχρι εκει που δεν παει για να το υλοποιησω,χωρις να σκεφτω το κοστος το χρονο και το κοπο.
Μακαρι ολοι αυτοι που αγορασαν pangasius να τα ειχαν στα καταλληλα λιτρα και διαστασεις οπως θα προσπαθισω να κανω εγω,αντι να τα εχουν καταδικασμενα στα 100-150 λιτρα μεχρι να ψωφισουν.
Τωρα αν υπηρχε ενας τροπος που να μας εδειχνε με επιτυχια 100% το ποσοι απο τα μελη του forum ειχαν εχουν και θα εχουν στη κατοχη τους pangasius πιστεψτε με θα εβγαζε πανω απο το 50%.
Και βαζω στοιχημα οτι θα ειναι και πολλοι απο αυτους που εφεραν αντιδρασεις.
Ειτε γιατι ηταν ενα ανεκπληρωτο ονειρο λογο χωρου-διαστασεως και κοστους ειτε γιατι ηταν μια αποτυχημενη προσπαθεια του παρελθοντος σε 100-200 λιτρα.

Απο τη θεωρια μεχρι τη πραξη υπαρχει ενα τεραστιο κενο,και εχω μαθει να πιστευω τις περισοτερες φορες αυτα που βλεπω και οχι αυτα που ακουω.
Δεν εχω δει πουθενα sanitwongsei 2,5μετρα οπως και δεν θα δω καλαμαρια 18 μετρα,τον αν βρεθηκαν 1-2 σε ολα τα χρονικα δεν συμαινει οτι ολα φτανουν σε τετοιο μεγεθος,που πολυ πιθανον να ηταν και gigas kai oxi sanitwongsei.
Οταν σε pond χιλιαδων λιτρων,σε διαστασεις πισινας φτανουν μετα απο 10-15 χρονια το 1,20-1,50 οσο και σχεδον ολα τα ειδη pangasius τοτε θα κανω και εγω ενα pond.
Αν και ο μεσος ορος ζωης των ψαριων που ζουν σε ενυδρεια και pond ακομα και σε εναν εμπειρο χομπιστα δεν ξεπερνα ευκολα τα 8 χρονια.
Η συζητηση νομιζω δεν προκετε να βγαλει πουθενα οποτε δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεσεις.
Αν με αυτη τη κινηση μου σας δισαρεστησα τοσο πολυ που δεν προκετε να με βοηθισετε και σε οποιαδηποτε αλλη απορια προκιψει στο μελλον σχετικα με τα ενυδρεια,τοτε να μου το πειτε να μην μπω καν στη διαδικασια να σας ρωτησω.
Να κανω εναν αλλο λογαριασμο να μπω σε αυτο το topic και να αρχισω να "κραζω" και εγω για να γινουμε φιλαρακια και να με βοηθισετε στο μελλον, για τα υπολοιπα ενυδρεια που σκοπευω να κανω με κιχλιδες, και με ζωοτοκα φυτεμενο που εχω αρκετες αποριες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02286 seconds with 11 queries