Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 03-07-18, 12:25
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Λοιπόν , η καραντίνα φίλε μου ήταν στρωμένη από πριν; Τρέχει με φίλτρο κανονικά 1 μήνα τουλάχιστον; Τα 10 λίτρα στρεσάρουν το ψάρι σίγουρα η καλύτερη λύση είναι η επανατοποθέτησή του στο προηγούμενο ενυδρείο και η θεραπία εκεί. Απλά χωρίς αλάτι ειδικά αυτό το αλάτι. Επειγόντος πάρε το ψαράκι από εκει είναι κρίμα να ταλαιπωριέται άδικα.Το ότι κάθεται κάτω ίσως φταίνε κάποια ενδοπαράσιτα που δεν τα βλέπεις με γυμνό μάτι. Υπάρχουν αρκετά φάρμακα γι αυτά. Αν όμτως θες να σώσεις το ψαράκι βάλτο πίσω στο 60 και κάνε εκεί θεραπία. Μην βάλεις κανένα είδος αλατιού γιατί θα σκοτώσεις τα φυτά. Έχει η Api stresscoat γιατί σίγουρα είναι στρεσαρισμένο μετά από αυτήν την περιπέτεια που του έβαλες στα 10 λίτρα με τα υπόλοιπα ( δεν τα χαρακτηρίζω γιατί..) και πάρε (αποψή μου) φάρμακο για ενδοπαράσιτα εγώ χρησιμοποιώ waterlife gills και ακουλούθα την δοσολογία. Αν την βγάλει καθαρή και θες να συνεχίσεις να το έχεις αναβαθμίζεις αργότερα (μιας και είναι μικρό ακόμα) το ενυδρείο σου σε 200 τουλάχιστον λίτρα και ζει ευτυχισμένα το υπόλοιπο της ζωής του. Αν όχι καλύτερα να το βάλει σε μία λίμνι αν έχεις κοντά να μην ταλαιπωριέται άλλο. Εσύ κρίνεις τι θα κάνεις αλλά είναι κρίμα πραγματικά να του κάνεις τον βίο αβίοτο. Καλή τύχη
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01635 seconds with 11 queries