Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #59  
Παλιά 25-11-10, 10:45
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θεωρησει το compatibility chart σωστο και το ακολουθησει τυφλα, θα ρωταει συχνα στο φορουμ για επιλυση προβληματων.
Δεν χρειαστηκε να κοιταξω παρακατω απο την πρωτη ενδειξη:
Συμβατα ολα τα μαλαουι ψαρια με ολα τα μαλαουι ψαρια. Ετσι απλα ειναι τα πραγματα?
ή παρακατω, χρυσοψαρα με cory, ή tetras με αγγελοψαρα, mollies με αγγελοψαρα κλπ κλπ

Καλησπερα φίλε μου...

ΚΑτ'αρχας είναι άλλο το βιοτοπικό ενυδρελιο και άλλο το κοινωνικό. Η άποψη μου είναι ότι η συμβατότητα των ψαριών εξαρτάται πρωτίστως απο τα λίτρα που διαθέτεις και κατόπιν απο το είδος των ψαριών. Φυσικά και δεν θα συνδύαζα ψάρια κρύου νερου (όπως χρυσόψαρα) με ψάρια αυστηρα ζεστου σαν τα τροπικα. Παρ αυτα (για να καταλαβαίνουν και οι καινουριοι) σ ενα ενυδρείο 1000 λίτρων θα έκανα διάφορους συνδυασμούς ψαριών προερχόμενα από διάφορες τροπικες περιοχες. Εκει φίλε μου ζουν και τα Molly και τα platy και τα αγγελόψαρα. Για δοκίμασε όμως να βάλεις αγγελόωαρα σε 100 λίτρα ακόμα και με άλλα αγγελόψαρα. Το να σφαχτουν είναι το λιγότερο που μπορούν να κάνουν !!!

Από πελάτες έχω δει τους απίστευτους συνδυασμους αλλά σε πολλα λίτρα. Οσο το κραταν οι παραμέτρους των διαφορετικων ψαριων που θέλεις να βάλεις εγω suport! Οσο όλα γίνονται με σεβας προς τις τιμες των παραμέτρων που απαιτουν τα ψάρια.
Το πιο κοινό λάθος των ενυδρειόφιλων είναι το παραγέμισμα ενος ενυδρείου. Είμαι κατα σε αυτο και εκει θα επικεντρωθω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01431 seconds with 11 queries