Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #168  
Παλιά 23-04-18, 10:09
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@odin79, Όπως μου ζητήθηκε, κάθισα επιτέλους και ασχολήθηκα με τα μικρά ΚΟΙ

Ίσως οι ενέργειές μου δεν ήταν και οι σωστότερες. Εσείς θα το κρίνεται.

Τα μικρά (από τον Αύγουστο που γεννήθηκαν) τα είχα βάλει σε ένα κουβά (50λτ?) με μια αεραντλία 400λτ/ώρα χωρίς φιλτρανση. Ο κουβάς γρήγορα γέμισε με πράσινη αιωρούμενη άλγη και έλπιζα ότι με αυτόν τον τρόπο θα έχουν τροφή. Καλοκαίρια, διακοπές, υποχρεώσεις, δεν μπορούσα να ασχοληθώ όσο θα ήθελα. Που και πού έκανα μερικές αλλαγές νερού. Τον Οκτώβρη αποφάσισα να δω αν τα έχουν καταφέρει κάποιο από τα μικρά. Τελικά είχαν επιβιώσει 7 μέσα στον κουβά. Τελευταία όταν τάιζα (σπάνια) έβλεπα κάτι κεφαλάκια να έρχονται στην επιφάνεια. Τα άφησα στην ησυχία τους μέχρι το Πάσχα στην μορφή που φαίνεται παρακάτω.



Επιτέλους είπα να το πάρω ποιο ζεστά το θέμα. Άδειασα το 90% του νερού και ανα 10 λεπτά συμπλήρωνα νερό από την λίμνη. Μετά άδειασα πάλι το 90% του νερού και ανα 10 λεπτά συμπλήρωνα και πάλι νερό από την λίμνη. Μετά από 2 ώρες το νερό είχε κάπως καθαρίσει και ανακάλυψα 5 ψαράκια. Τότε θυμήθηκα ότι ήθελα να πάρω μετρήσεις από το νερό για να δω σε τι συνθήκες κατάφεραν να επιβιώσουν.... αλλά ξεχάστηκα.



Έκανα τρύπες στο μπαλκόνι του σπιτιού. Πέρασα καλώδια, ρεύματα και επιτέλους είχα πρίζα στο μέρος που ήθελα να τα τοποθετήσω.





Την αεραντλία 400λτ/ώρα ακόμα την έχω.... ίσως πλέον είναι περιττή. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να την καταργήσω ή να την αφήσω. Υπάρχει κυκλοφορητής και όλο το νερό περνάει από φίλτρο. Το νερό είναι πλέον διάφανο. Μόνο στα τοιχώματα συνεχίζει να υπάρχει άλγη, λογικό. Τα ψαράκια μετά από 4-5 μέρες ακόμα κρύβονται, αλλά όταν τους ρίχνω φαγητό κάνουν την εμφάνισή τους. Τα ταΐζω 2 φορές την μέρα. Παίρνω τροφή από τα μεγάλα ΚΟΙ, την θρυμματίζω και την πετάω μέσα. Φοβάμαι όμως μήπως δεν ρίχνω αρκετή τροφή ή μήπως δεν ταΐζω συχνά. Μήπως τελικά είναι καλύτερα να βρίσκονται μέσα στην πράσινη αιωρούμενη άλγη και να τρώνε συνέχεια από εκεί. Δηλαδή, αντί για να καταργήσω την αεραντλία, να καταργήσω τον κυκλοφορητή και το φίλτρο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  004 20180405_145846.jpg
Εμφανίσεις:  813
Μέγεθος:  39,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  005 20180405_152348.jpg
Εμφανίσεις:  825
Μέγεθος:  28,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  006 20180405_161507.jpg
Εμφανίσεις:  839
Μέγεθος:  61,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  007 20180406_150220.jpg
Εμφανίσεις:  865
Μέγεθος:  60,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01827 seconds with 12 queries