Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 04-09-16, 23:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά να σας πω και εγώ την εμπειρία μου.
Ως γνωστό έχω ελαφρόπετρα και εγώ σε όλα τα ενυδρεία μου.
Σε αυτό με τα χρυσόψαρα έχω τους πιο πολλούς ρύπους, τα ψάρια είναι μεγάλα, πολύ μεγάλα όμως, ταΐζω δικιά μου κατεψυγμένη τροφή που έχει ψάρια ολόκληρα αλεσμένα αλλά και λαχανικά και δημητριακά. Τα λαχανικά όπως ο αρακάς δεν τα βάζω ξεφλουδισμένα και δημητριακά όπως βρώμη (quaker) έχουν και τη φλούδα.
Όλα αυτά όπως καταλαβαίνεται έχουν και τους ανάλογους ρύπους.
Επίσης στη πλάτη του ενυδρείου υπάρχει έντονη άλγη που τα ψάρια συνέχεια η σκαλίζουν αλλά σκαλίζουν και τον βυθό που είναι πάντα καθαρός.
Όλα αυτά καταλήγουν στο φίλτρο.
Στο φίλτρο έχω σαν προφίλτρο χοντρό σφουγγάρι , μετά έχω πάλι χοντρό σφουγγάρι, λεπτό σφουγγάρι, ενυδρειακό βαμβάκι και μετά βάτα. Και στο τέλος είναι γύρω στα 10 λίτρα ελαφρόπετρα.
Το 1ο σφουγγάρι το καθαρίζω 2 φορές την εβδομάδα, το τι βρίσκω επάνω δεν περιγράφεται, τα επόμενα σφουγγάρια και ενυδρειακό βαμβάκι κάθε Σάββατο , και τη βάτα όποτε το θυμηθώ, ίσως μια φορά το μήνα.
Τη βάτα πρέπει να την έχω επάνω πάνω από 1 χρόνο, και είναι πάντα καθαρή, πολύ λίγη βρώμα, το ενυδρειακό βαμβάκι απλά το ξεπλένω και δεν το αλλάζω τακτικά, το έχω μάλιστα μέσα σε φάκελο από τούλι. Τα σφουγγάρια , 1ο & 2ο και το λεπτό τα έχω από το 2014, δεν έχουν πάθει τίποτα. η πιο πολύ βρώμα τη μαζεύει το 1ο και λιγότερη το 2ο.
Πριν φύγω διακοπές καθάρισα την ελαφρόπετρα μετά από 6 μήνες, ήταν πεντακάθαρη, πολύ λίγη βρωμιά.
Στο δικό μου το φίλτρο που είναι ένα είδος εσωτερικού σαμπ, αν μπουκώσει κάποιο υλικό τότε θα ξενερίσουν οι αντλίες. Ποτέ δεν έχει συμβεί αυτό, ακόμα και αν βγάλω το 1/3 του νερού.
Εχω αρκετά υλικά για μηχανική φίλτρανση και τα Καθαρίζω τακτικά βέβαια , και όχι για να μη στομώσουν τα υλικά, αλλά πιο πολύ για να μην έχω πολλούς ρύπους που προκαλούν αύξηση νιτρικών. Το καθάρισμα δε, είναι πολύ εύκολο γιατί όλα τα υλικά για το μηχανικό καθάρισμα είναι συρταρωτά, τα τραβάω , στη βρύση με καυτό νερό, και πάλι στη θέση τους, ειδικά το προφίλτρο βγαίνει και καθαρίζεται σε 5 λεπτά, εύκολα και γρήγορα.
Γενικά όμως δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα να στομώνει η ελαφρόπετρα, σε όλα τα ενυδρεία, αλλά στις ρουτίνες μου είμαι τυπικός.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01675 seconds with 11 queries