Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 18-01-16, 11:35   #1
παλι απο την αρχη!!!
 
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi
Senior Member
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος 18-01-16, 11:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημέρα σε ολη την παρεα !!!!

υστερα από 3 χρονια αποχης από το χομπι αποφασισα να ξεκινησω παλι να ασχολουμαι με το χομπι του ενυδρείου που τοσο αγαπω...

εννοείται ότι οι αποριες παλι που εχω ξεκινοντας το νέο ενυδρειο είναι απειρες όπως και την πρωτη φορα !!

το ενυδρειο το εχω παραγγειλει είναι 112λιτρα και η φιλτρανση που επελεξα είναι ένα εξωτερικο φιλτρο για 250λιτρα ενυδρειο...μεγαλυτερο φιλτρο από το ενυδρειο είναι δοκιμασμενη και σιγουρη λυση!!!
ο θερμοστάτης είναι παλι μεγαλύτερος το καπακι θα είναι diy
To ενυδρειο σκοπευω να το κανω φουλ φυτεμενο..Για ψαρια δεν ξερω ακριβως τι θα βαλω καθως θελω να κανω μετρήσεις στο νερο...

ενα από τα προβλήματα μου είναι το τι μετρήσεις πρεπει να κανω στο νερο.Λογω του ότι εμενα στην αθηνα η μονη μετρηση που εκανα στο νερο ηταν το πεχα..σιγουρα το νερο εδώ στην χιο είναι πολύ πιο σκληρο και σε πολλα μερη μη ποσιμο!!!
πανω σε αυτό το κομματι να σας πω ότι σκεφτηκα ότι αν εβαζα ανθρακα θα βοηθουσε πολύ αλλα δεν ξερω αν πρεπει πρωτα να αφήσω το ενυδρειο να στρωσει και μετα να βαλω ανθρακα η να το κανω ταυτόχρονα!!!

επειτα ενα γεγονος που με προβληματιζει είναι το καπακι και αν με συμφερει να βαλω λεντ ή λαμπες...τι είναι πιο καλο σε σχεση τιμη/αποδοση?
να τονισω εδώ περα ότι το ενυδρειο θα είναι φουλ φυτεμενο αρα οι λαμπες/λεντ ότι είναι τελος παντων θελω να είναι στο ανωτερο σημειο watt/λιτρο!!!

ας ξεκινησω με αυτές για αρχη και μετα θα συνεχισω να σας πρηζω με τις αποριες μου!
Εμφανίσεις: 3139
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01484 seconds with 12 queries