Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 28-08-15, 10:19
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Θα πω και εγώ την κοτσάνα μου. Βάλε λινερ, το τσιμέντο δεν το έχω δοκιμάσει

Προτίμησα λινερ γιατί μου φάνηκε πολύ ποιο εύκολο. Με το τσιμέντο μπλέκεις με καλούπια, μείγματα και ένα σωρό άλλα πράγματα που δεν έχω ιδέα. Με τον λινερ μπορείς να το βγάλεις ανά πάσα στιγμή και να αλλάξεις την διαμόρφωση της λίμνης σου. Με το τσιμέντο θα πρέπει να το σπάσεις κτλ. Η πρώτη μου λίμνη ήταν 800λτ, η δεύτερη 3.200λτ και η τρίτη ... στα σχέδια. Αν είχα βάλει λινερ ίσως να είχα μείνει ακόμα με την 1η. Είσαι σίγουρος ότι αυτή θα είναι η τελική σου λίμνη και δεν θα θελήσεις να την μεγαλώσεις?

Λίμνη 1,5Χ3 με βάθος 1 μέτρο = 4,5 κυβικά λίμνη !!!

Για την οξυγόνωση... αν είχες χρυσόψαρα τότε ένας καταρράκτης θα έκανε την δουλεία του. Για τα ΚΟΙ θα πρότυνα αεραντλία κάπου στα 50 λίτρα / λεπτό. Η αλήθεια είναι ότι όσο είναι μικρά δεν θα την χρειαστείς. Μπορείς να την πάρεις σε δεύτερη φάση. Στα δικά μου μετά από ένα χρόνο τα είδα υποτονικά. Με το που τους έβαλα αεραντλία πήραν τα πάνω τους. Τον επόμενο χρόνο πάλι υποτονικά και πείρα μια σοβαρή αεραντλία για να μην αναβαθμίζομαι κάθε χρόνο.

Για λόγους ασφαλείας η αντλία καλό είναι να μην βρίσκεται στον πυθμένα, από την άλλη η καλύτερη φίλτρανση γίνεται με τον συνδυασμό του bottom drain και του skimmer.

Δέντρο ταχείας ανάπτυξης? Χμ.... το βρήκα, Πέργκολα

Φυτά, βρες ένα φυτώριο με υδρόβια φυτά και θα δεις τεράστια ποικιλία. Ξεκίνα όμως με τον πάπυρο που είναι εύκολο και κάνει καταπληκτική δουλειά. Αν βρεις κάποιον γνωστό σου που να έχει πάπυρο είναι πολύ εύκολο να κάνεις πολλαπλασιασμό.

Το ένα μου ΚΟΙ που είναι 4 χρονών αλλάζει το μοτίβο του χρωματισμού του. Μικρές αλλαγές. Δεν ξέρω πότε σταματάει αυτή η διαδικασία αλλαγής.

Για τα φίλτρα κάνε την έρευνα σου και εδώ είμαστε. Θα σου πρότυνα όμως να φτιάξεις κάτι από μόνος σου. Να μην έχεις ένα μόνο δοχείο. Κάποιο θα είναι το προφίλτρο σου που θα μαζεύει τις χοντρές ακαθαρσίες και κάποια η κυρίως φίλτρανσή σου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries