Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #147  
Παλιά 05-02-11, 23:17
Το avatar του χρήστη PHILIPAN
PHILIPAN Ο χρήστης PHILIPAN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2006
Περιοχή: KERATSINI
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου επιτρεψετε να γραψω κι εγω καποια πραγματα...θα'ναι λιγο ανακατα...sorry γι'αυτο..ελπιζω να γινω κατανοητος...




Βγαινουν τωρα πολλοι και λενε, η συνδρομη ειναι μεγαλη...δεν υπαρχει ρε παιδια το θεμα της μεγαλης και μικρης συνδρομης.....απλα δεν υπαρχει...


ελα εσυ (ο όποιος εσυ) που δε μπορεις να πληρωσεις ουτε 50, ουτε 5 και βρες εμενα ή όποιο μελος του ΔΣ και πες θελω να παρακολουθησω το σεμιναριο (οποτε και αν γινουν)...και θα σε βαλω εγω μεσα τζαμπα...αυτο ειναι το προβλημα ??.......ελα να βοηθησεις αν θες (οπως θες) και ξεχνα τη συνδρομη..




ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ??
το μεγαλο ερωτημα.....απο την αρχη της ιδρυσης του συλλογου....τι κερδιζω αμα γινω μελος ?....τι προνομια εχω αμα γινω μελος ?.....
Θα τα γραψω τελευταια φορα, κι οποιος καταλαβε καταλαβε......
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΕ ΚΟΙΝΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΥΣ...αυτο ειναι ενας συλλογος....παντα αυτο ηταν και παντα αυτο θα ειναι....τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω....
Διαβασες τους σκοπους και τους στοχους του καταστατικου??
Εισαι συμφωνος??
Σε ικανοποιουν τα μεσα για την επιτευξη τους ??
Εισαι διατεθειμενος να προσφερεις κατα το δυνατον ??
Εισαι διατεθειμενος να προαγεις αυτους τους σκοπους κατα το δυνατον??
Εισαι διατεθειμενος να χαλασεις χρονο (οποτε μπορεις) και χρημα (αν μπορεις) για τη διαδοση των σκοπων ??
ΤΟΤΕ ΓΙΝΕ ΜΕΛΟΣ...
Απο την αλλη ομως οταν εχεις και απαιτησεις (σαν μελος) για την προωθηση των σκοπων εμφανιζεται (αντικειμενικα) το θεμα του κοστους...τα προηγουμενα χρονια υπηρξαν διαφορες πολιτικες (για ευρεση πορων) και ειδαμε τι γινοταν....τωρα ειναι αυτη (μελος με 50 €)....ειναι ομοφωνη αποφαση της ΓΣ...σωστο/λαθος η πορεια θα δειξει....οποιος εχει αντιρρησεις να θεσει το θεμα....


Βλεπω σε προηγουμενα posts να λενε εγω με 15 εβρα θα γινω μελος...ποσοι απο αυτους που το δηλωνουν εχουν διαβασει το καταστατικο?? ποσοι ξερουν την ιστορια και τι εχει κανει ο συλλογος??? συμφωνουν με οτι εχει κανει?? κι αν ενας απο τους σκοπους του συλλογου ειναι να ανατρεψει το πολιτευμα συμφωνουν???


Τι κερδιζει οποιος γινει μελος στον Αρκτουρο ή στο Συλλογο προστασιας της καρετα-καρετα?? Περιμενει να του στειλουν καμια αρκουδα σπιτι ή καμια χελωνα?? Ή ολα τα μελη τους θα τρεχουν στη Βαλια-Καλντα να ψαχνουν αρκουδες κι αμα βρουν καμια να λενε αυτην την εσωσα εγω επειδη ειμαι μελος??


Αν αυτο που σε ενδιαφερει φιλαρακο ειναι κλαδεματα, γεννες, εκπτωσεις, προσφορες και αμα γινει κανα σεμιναριο να παμε να δουμε (αν δεν βαριομαστε) τοτε ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ δεν κανει για σενα.... δε λεω οτι τα παραπανω δε γινονται εντος του συλλογου...λεω οτι τα παραπανω δεν ειναι ΣΥΛΛΟΓΟΣ...


Εδω ειχαμε φτασει οταν πηγαινε καλα το περιοδικο, να κοστιζει η συνδρομη σχεδον οσο το περιοδικο και παλι δεν γραφοντουσαν μελη...που ηταν ευθεως ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΟ (sic)...τα'χουμε δει κι αυτα τα σεναρια...ειχαμε αλλου ειδους ιδεες/αποριες τοτε... απο τις καταπληκτικοτερες που μου εχει μεινει ηταν “....να υπαρχει ξεχωριστη συνδρομη για το περιοδικο, χωρις να χρειαζεσαι να γινεις μελος.....”.... ε λοιπον το περιοδικο εχει αναστειλει τη λειτουργια του.....τερμα κι αυτο το δίλημμα..








Και μια γρηγορη εξιστορηση....ολα ξεκινησαν απο το GAB κι απο ενα yahooogroup του Ιλιοβα (βλεπω ερωτηματικα σε ορισμενους, αλλα δεν πειραζει)... και πολυ συντομα γεννηθηκε ο συλλογος...
ετσι λοιπον τα πρωτα χρονια το GAB επαιζε και το “μεσο” επικοινωνιας των μελων του συλλογου, ολα γραφοντουσαν και οργανονταν μεσα απο κει...γι'αυτο αλλωστε ακομα και σημερα δεν υπαρχει συναισθηματικη αποκοπη (γιατι φυσικη υπαρχει) μεταξυ Gab και συλλογου...γιατι τα λεω αυτα???


γιατι μεσα απο εκεινες τις συναντησεις (φυσικες και λιγοτερο ιντερνετικες), που ηταν του Συλλογου και εξαιτιας αυτου

  • δημιουργηθηκαν οι παρεες με κοινα ενδιαφεροντα, αποριες, ορεξη, απαιτησεις, διαθεση αλλα και αντιπαραθεσεις, προβληματισμοι, συγκρουσεις.
  • διαδοθηκαν και καταγραφηκαν ενα σωρο αρχες, οδηγιες, νεα, απαιτησεις ψαριων/φυτων, ερωταπαντησεις, κλπ
  • δημιουργηθηκαν οι παρεες και οι γνωριμιες που στην πορεια τους, δημιουργησαν αλλα φορα και χωρους εκφρασης
  • σε αυτες τις συναντησεις (φυσικες και ιντερνετικες) “ανδρωθηκαν” οι γκουρου, οι ειδημονες, οι ειδικοι και οι σουπερ-ντουπερ ενυδρειαδες, που πολλοι απ'αυτους σημερα κανουν πως δεν θυμουνται τιποτα...
  • σε αυτες αλλοι βρηκαν επαγγελματικο μελλον (ειτε βρηκαν νεους πελατες, ειτε ξεστραβωθηκαν και εμαθαν να μη δινουν οσκαρ σε εικοσαλιτρα, ειτε ασχοληθηκαν και εκαναν δικια τους δουλεια ή σε αλλους)
και ετσι μεσα απ'ολα αυτα, ανεβηκε και το περιφημο “επιπεδο” του χομπυ...



Γιατι αυτο προσφερει ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ...ηταν και ειναι μια παρεα ατομων διατεθειμενοι να προωθησουν το χομπυ...μεσα απο αυτη τη δεξαμενη ατομων που δημιουργηθηκε (στο συλλογο, στον περιγυρο του και εξαιτιας αυτου), βγηκαν νεα φορα, επαγγελματιες, εμφανισθηκαν νεοι εισαγωγεις, μαθαινονταν τα νεα γρηγορα, διαδοθηκαν σωστες πληροφοριες, γινονταν προσφορες, ανταλλασονταν φυτα/ψαρια, βελτιωθηκε η ποιοτητα, η ποικιλια αλλα και οι τιμες των ενυδρειακων...


Γι'αυτο λοιπον οταν εμφανιζεται καποιος “παλαιοτερος” και λεει οτι ο συλλογος δεν βοηθησε σε ολα αυτα (ή εστω αναρωτιεται), η απαντηση ειναι μια....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ..


Τωρα περιμενω να δω καμια μαλακία του στυλ “σιγα μωρε μην τα εκανε ολα στην Ελλαδα ο ΠΣΦΕ”...αν αυτο καταλαβε καποιος απο τα παραπανω, κακως εκατσε και το διαβασε ολο αυτο, ας παει να δει το νεο dvd της Τζουλιας...πιο ευκολα θα το κατανοησει...


ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 50 ή ΤΑ 5 €.......δεν υπαρχει ξαναλεω τετοιο διλημμα...


Οταν εμφανιζεται λοιπον καποιος νεος με ενθουσιασμο και ορεξη και αφου προσπαθησεις σε 5 λεπτα να του λυσεις καμια 100στη αποριες, του αναφερεις για τα φορα, του πεις οτι υπαρχει και συλλογος και η κουβεντα καταληγει στην κρισιμη ερωτηση “τι μου προσφερει ο συλλογος?”, η απαντηση ειναι μια.....
ο Συλλογος προσφερει μονο ικανοποιηση οταν προωθει τους σκοπους του, εσυ εισαι διατεθειμενος να προσφερεις??
Καρχηδόνιε αν και βάζελος... μ'αρέσεις !!
__________________
Panos M. Philipakopoulos
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03486 seconds with 11 queries