Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 09-09-10, 20:51
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panaghs Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε καταλήγουμε στις τ5 και πάλι τ5. Δε πιστεύω ότι αξίζουν τα leds τόσα money είδικά αν είναι να έχουμε πάλι το θέμα κατανάλωση(δε ξέρω πόσο καίνε αλλά για να θέλουν ανεμηστήρια...) κ αύξηση θερμοκρασίας. Ωστόσο ότι είναι diy κατά τη γνώμη μου είναι καλό..έχω δεί παρόμοιες προσπάθεις για θαλασσινό όμως με πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Αφού έχεις μεράκι κ χρήμα...θα ήθελα πολύ να δω τη κατασκευή σου.
-T5!!! πριν λιγο καιρο (με πατεντα προσαρμογης των ντουι) αλλαξα τις 2x54W Juwel MONO με 3+3=6 ευρω Sylvania!!!
Δε χρειαζεται να το συζηταμε για την τιμη. Χρηματα δεν περισσευουν σε κανενα. Αυτο που περισσευει, το ειπα κ αλλη φορα ειναι το μερακι για το DIY και η διαθεση μου οταν μπορω να κανω μια κατασκευη για ολους.
Θαλασινα με λεντ ειδα πολλα, αλλα γλυκου λιγα. Ειναι λοιπον προκληση για μενα κατι τετοιο. Θα το ξεκινησω με λιγα λεντ στην αρχη και σταδιακα συμπληρωνω μεχρι τα lumen που θα χρειαστουν.

"Η φωτιστική απόδοση των led (ακόμα και των power led) είναι σχεδόν αντίστοιχη με αυτή των Τ5, προσφέροντας μόνο εντυπωσιακότερες αλλά και ακριβότερες κατασκευές."
**προχθες δοκιμασα λεντ σποτακια GU10 3Watt 3000Κ γνωστου μαρκετ, στη θεση αλογονου 50Watt. Υποκειμενικα λεω πως το φως τους ειναι κατα 1/2 φορα περισσοτερο του αλογονου. Η οικονομια 3 προς 50W δε συγκρινεται. Το ιδιο κ η διαρκεια ζωης τους (25.000-50.000 ωρες).
Και κατι αλλο: οι Τ5 δεν καλυπτουν με τον ιδιο τροπο το φασμα φωτοσυνθεσης οπως τα λεντ (που εχουν κορυφες στα 450nm κ 627nm)
http://en.wikipedia.org/wiki/Photosy...tive_radiation
(δειτε επισης στο συνημμενο μπλε κ κοκκινη καμπυλη που δινουν αντιστοιχα τα cold, warm white led)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PH.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  29,8 KB  
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01633 seconds with 12 queries