Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-03-19, 18:23
ktRinity Ο χρήστης ktRinity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τη θερμή υποδοχή (ανησύχησα λίγο στην αρχή )


Πιθανότατα ΚΟΙ θα μπουν μέσα απλά προς το καλοκαιράκι λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων..

Σήμερα την υπολόγισα ξανά και πρέπει να είναι μεταξύ 7 και 8 τόνων μαζί με τα αντλιοστάσια (προστέθηκε ένα ακόμα).

Την περασμένη εβδομάδα μετά από αρκετή συζήτηση με κάποιο γνωστό κατάστημα (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να λέμε ονόματα σε αυτό το φόρουμ), κατέληξα να φτιάξω άλλο ένα χώρο φίλτρων (~290λίτρα) ακόμα μεγαλύτερο από τον προηγούμενο (~170λίτρα) οπότε πλέον συνολικά έχω ~460 λίτρα για φίλτρα σε 6,5-7,5 τόνους λίμνης. Δεν ξέρω αν επαρκούν αλλά ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει χωρίς να ασχημένει ο χώρος.

Επίσης αυτή τη στιγμή έχει μια αντλία 250watt για όμβρια (φωτό 1 & 2) που μάλλον δεν κάνει για συνεχή χρήση στον καταράκτη οπότε και μετά την ολοκλήρωση θα αλλάξει με κάποια άλλη (πιθανότατα Kinshei), εννοείται πως αν έχετε να προτείνετε κάτι είμαι ανοιχτός!!

Μέσα στον πάτο της λίμνης πήρα μια μικρή αντλία συντριβανιών (φωτό 3) για να έχω ανάδευση του νερού (από τον πάτο να το φέρνει πάνω) και ίσως και οξυγόνωση με αυτό τον τρόπο. Η ανλία είναι της Nakayama η SP5000 με 4 διαφορετικά ακροφύσια και μου φήνηκε μια φτηνή επιλογή για αρχή (περίπου 20-25¤) Είδα εδώ ότι βάζεται μια αποστράγγιση στον πάτο (bottom drain) αλλά όταν την έφτιαξα δεν τα ήξερα αυτά τα κόλπα..

Προτεραιότητα τώρα μετά το μεγάλωμα του χώρου των φίλτρων (φωτό 5-7) έχει το άδειασμα (ήδη ξεκίνησα ποτίζοντας με το νερό που είχε μέσα για δοκιμή (φωτό και βάψιμο εκ νέου αφού ήδη φάνηκε ότι έχει διαρροές (χωρίς ρωγμές) αλλά με σκασίματα στο παλιό χρώμα. Κάτι να προτείνετε εκτός του Liner?

Κατά τα άλλα δεν έχω καταλήξει σε τίποτα ακόμα από μηχανήματα και μάρκες, σκέφτομαι όμως να τοποθετηθεί:
νέα αντλία για τον καταράκτη, αεραντλία με εξόδους σε φίλτρα και πάτο της λίμνης, λάμπα UV. Επίσης είδα ότι προτείνετε και σκούπα βυθού χωρίς να ξέρω αν όλα τα μοντέλα ρουφάνε-βγάζουν επιστροφή του νερού στη λίμνη.

Από υλικά φίλτρανσης:
Βιόσφαιρες
Σφουγγάρια σε 2 ή 3 πυκνότητες (έχω ήδη το 1)
Κεραμικά μακαρόνια
Ζεόλιθο
Πετρώματα

Από φυτά αργότερα τα πιό πιθανά είναι:
Νούφαρα – Nymphaea sp. 2-3 κομμάτια για την επιφάνεια (μάλλον φούξια)
Iris luisiana (Blue)στη μία εσωτερική "γλάστρα"
Scirpus cernuus στη δεύτερη εσωτερική "γλάστρα"
Cyperus haspan στην τρίτη εσωτερική "γλάστρα"
Acorus calamus "Variegatus" ή GRAMINEUS OGON στη μία υποβρύχια "γλάστρα"
Lysimachia nummularia για πιο ψηλά στο καταράκτη σε "φτιαχτή" από πέτρες γλάστρα ώστε να "χυθεί" προς τα κάτω.

Ακούω προτάσεις από τις εμπειρίες σας, do & don't..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  56,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  45,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3 nakayama sp5000.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  28,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  75,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  49,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  58,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.jpg
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  50,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.jpg
Εμφανίσεις:  320
Μέγεθος:  62,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02436 seconds with 12 queries