Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #87  
Παλιά 07-01-19, 12:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τι ποσοστό περίπου ήταν οι αλλαγές σου;
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου? εγω ηθελα ενα 5% σε καθε αλλαγη αλλα μετα απο καποια στιγμη εχασα τον μπουσουλα ...

έχεις κάποιο φλοτέρ για να κλείνει αυτόματα όταν γεμίσει ή το παρακολουθείς και όταν γεμίσει το κλείνεις χειροκίνητα;
Εχω φλοτερακια αλλα δε τα συνδεσα ποτε ... βεβαια κακως γιατι καναδυο φορες με ειχε παρει ο υπνος

από που τραβάς νερό, έχεις κάποιο κλέφτη σε παροχή κρύου ή από κάποια μπαταρία μπάνιου - κουζίνας;
Κατω απο τη κουζινα εχει αλλη βρυσουλα σαν αυτη που συνδεεται το πλυντηριο ... εχει και μπριζα οποτε βολεψε πολυ να την εχω μονιμα μεσα στο ντουλαπι κατω απο τον νεροχυτη!

Αν συνδέσουμε σε κάποια μπαταρία μπάνιου αναμεικτική την όσμωση...μπορούμε να τραβάμε νερό σε θερμοκρασία κοντά στου ενυδρείου (κοντά στο 27,δ) ή θα χαλάσουν οι μεμβράνες;
Δε θα το εκανα αφου ειναι καπως δυσκολο να ρυθμισεις τη θερμοκρασια ενω ειναι συνδεμενα ολα. Λογικα μια φορα να κανεις λαθος και να περασει καυτο νερο πιστευω οτι θα χαλασει η μεμβρανη (δε το εχω ψαξει αφου δε νομιζω να το εκανα ποτε)

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και συγνώμη που σου φορτώνω το θέμα σου!!!
Μη σκας ... δεν ειναι ολοκληρωμένη παρουσιαση - δεν εχει τελειωσει ακομα το εγχειρημα και μαλλον θα παει για επιπλεον αναβαθμιση με αλλο ενυδρειο ... μεγαλυτερο

Η όσμωση η δικιά μου έχει δύο 150άρες πάνω, ίσως να δοκιμάσω το εγχείρημα σου και αν δω ότι πάει καλά να την αναβαθμίσω και λίγο
Ποση απόδοση εχεις? Χρονομετρησε ενα λιτρο ποση ωρα θα κανει ... Με μια booster παντως στο μελλον θα μπορεις ανετα να βαλεις αλλη μια μεμβρανη ... Με τις 2 που εχεις εξαρταται απο την πιεση που εχει το δικτυο εκει! Αν δεν ειναι αρκετη η πιεση ακομα και με τις 2 θα χρειαζεσαι booster!

απλά το φοβάμαι λίγο για τα ψάρια...έχω 9 δίσκους stendker μέσα και αυτή την στιγμή βάζω μόνο από προφιλτρα
Αν το κανεις σταδιακα δεν υπαρχει κατι να φοβασαι ... Πες οτι ειναι υπερβολη η σκετη οσμωση και 50-50 να βαζεις καλο θα ειναι για τα ψαρια! Τα ιδια τα ψαρια θα σου "δειξουν" τι τους αρεσει πιο πολυ ... Η συμπεριφορα τους η ακομα και τα χρώματα τους!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 07-01-19 στις 12:23
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,05142 seconds with 11 queries