Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #95  
Παλιά 27-09-18, 20:33
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές,
Όσον αφορά το DIY ομολογώ πως πρέπει να το ψάξω...
Τώρα κατά τα άλλα ο εξοπλισμός κατά κύριο λόγο θα είναι hang on back συνεπώς το τωρινό ενυδρείο θα το μετατρέψω σε refugium ελεύθερα αφού δεν θα χρειαστεί να βάλω εξοπλισμό μέσα . Στην ουσία θέλω να το τρέχω σαν δεύτερο ενυδρείο, άρα θα έχει aquascape ώστε να είναι εμφανίσιμο... Μέσα θα ήθελα να υπάρχει αρχικά κάποια άλγη,chaeto μάλλον η οποία θα φωτίζεται από το ενσωματωμένο φωτιστικό του ενυδρειου.
Για τα κοπηποδα γνωρίζω ότι θέλουν καλή προσαρμογή... Κατά τα άλλα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχουν αποικίες τέτοιων οργανισμών. Βασικά έλεγα να δοκιμάσω και αμφιποδα και κοπηποδα...
Τέλος στο ιδιότροπο αυτό refugium θα ήθελα να τοποθετηθούν οργανισμοι όπως αχινοί ή μεγάλοι ερημίτες κλπ που θα προκαλούσαν αναστάτωση στο κυρίως ενυδρείο...
Τώρα άμα πάω με έτοιμο ενυδρείο θα αγοράσω έτοιμο overflow . Αν πάλι φτιάξω μόνος μου ενυδρείο τότε θα το τρυπήσω ...
Τώρα για την αντλία επιστροφής τελικά αυτό που έλεγα μάλλον δεν θα δουλεψει άρα θα πρέπει να αγοράσω..

Ερώτηση, ξέρει κανείς αν όσον αφορά την άλγη και τα αμφιποδα του refugium υπάρχει Κ μεσογειακή λύση? Υπάρχουν τέτοια στην θάλασσα μας και που συναντώνται?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01443 seconds with 11 queries