Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 22-10-09, 20:49
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από velocity Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, μαλλον για να λειτουργίσει σωστά θέλει κατάλληλη ποσότητα αμμωνίας.

Μα η αμμωνία είναι αυτή που θέλεις να αποφύγεις, γι'αυτό βάζεις το νιτριβεκ, για να στην εξαφανίσουν τα βακτηρίδια που τάχα περιέχει. Αν το νιτριβεκ θέλει αμμωνία για να λειτουργήσει, πάει να πει ότι δεν θέλει/πρέπει να βάζεις ψάρια, αλλά αυτό ακριβώς σου λένε να κάνεις οι οδηγίες

Αλλα ας μου εξηγησει καποιος αυτο: Μου ειπε προχθες ο πετσοπας πως τα βακτηρια του νιτριβεκ ειναι διαφορετικα απο τα αεροβια και πως για να ζησουν πρεπει να κατι συγκεκριμενο στο υποστρωμα το οποιο θα τους παρεχει τροφη. Δηλαδη τα αεροβια βακτηρια δεν μενουν στο φιλτρο? με ειχε μπερδεψει εκεινη την ωρα και δεν εδωσα συνεχεια γιατι πηγε να αρχισει το παζαρι
Καλό! Είναι κι αυτό ένα από τα ανέκδοτα που λένε οι πετσοπάδες μάλλον...

Εγώ έμαθα να είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός με αυτά που λένε στα πετ. Οι περισσότεροι είναι άσχετοι στην καλύτερη περίπτωση, ή σε οδηγούν σε λάθος δρόμο με σκοπό το κέρδος.

Η πετυχημένη συνταγή είναι "διάβασε-ρώτα-αποφάσισε", και μετά πας και παίρνεις αυτό που θέλεις.
-------------------------
Παρεπιπτόντως, τα βακτηρίδια αποικούν το φίλτρο κυρίως. Απλώνονται και σε άλλες επιφάνειες (πχ. οι σωλήνες παροχής του φίλτρου), και στο χαλίκι, αλλά απ'ότι καταλαβαίνω οι ποσότητές τους εκεί είναι αμελητέες σε σχέση με το φίλτρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 22-10-09 στις 20:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01577 seconds with 11 queries