Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 18-09-05, 22:11
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Κατ'αρχήν σας ευχριστώ όλους για τις άμμεσες απαντήσεις.
Λοιπόν, απαντάω σε όλους σε ένα post.:
sot-zoe: σωστά το έννοούσα, λάθος απλά το έγραψα...ΑΜΟΝΙΑ Ο(TETRA TEST NH3-NH4,υγρό τεστ.).

mikenuke: τον δίσκο τον έχω 2 χρόνια και κάτι. Μέχρι χθές το βράδυ ήταν όπως τον βλέπεις στην φωτογραφία της "υπογραφής" μου, αριστερά , και σουλατσάρει. Σήμερα το όλο το πρωί είναι έτσι μαζεμένος οπως τον βλέπεις στη μικρή φωτό που επισύναψα. Τώρα το βράδυ φαίνεται πάλι μια χαρά, όπως στην πρώτη φωτό. Σημ. ότι τρώει κανονικά. Σκέφτηκα (και ελπίζω) ότι η πρωινή του κατάσταση είναι απλά περαστική και είπα να τον έχω στο νου μου αύτές τις μέρες. Εχω άδικο λές? Τι λες να κάνω, να τον παρακολουθήσω, υπάρχει περίπτωση να μου ταιριάξει μέσα στο ενυδρείο μου με τη σύνθεση που είναι τώρα ή να φροντίσω να τον δώσω?

netblues: Υγρό test έχω, πάλι της Tetra για NO3. Αυτό σου λέει ότι αν στο πρώτο τεστ είναι στο κόκκινο, έχεις πάνω από 40 ή 50,και κάνεις και δεύτερο ή και τρίτο με άλλες δοσολογίες, για να δεις πόσο ακριβώς έχεις. Εκανα ένα τεστ. Κόκκινο φυσικά, οπότε σίγουρα πάνω από πενήνα...... Τα sripes της Tetra (το 5in1) έδειξε κόκκινο και αυτό όπως είπα. Λες να μην τα εμπιστεύομαι τα μη υγρά τεστ?
Οσο για το τάισμα, την τελευταία εβδομάδα άρχισα να ταϊζω 2 φορές (μεσημέρι-βράδυ) γιατί κάποιοι λένε ότι είναι καλύτερα, αλλά δεν ξέρω αν πράγματι είναι έτσι. Να ταϊζω μία?
Για το Leaf Zone, εννοείς ότι δε χρειάζεται να βάζω και ταμπλέτες σιδήρου στις ρίζες?
Διοξείδιο δε βάζω, και δεν ξέρω τι ή σε ποιά μορφή είναι αυτό.Μπορείς παρακαλώ να μου πείς παραπάνω? Ενα πρόγραμα που έχω στο pc (λόγω pcfreak εκτός των άλλων), το Αquarix4 αν το ξέρεις, (δε βλέπω την τύφλα μου με το ενυδρείο, τα προγράμματα με μαράνενε!!!), αμα του βάλεις τις τιμές απότις μετρήσεις σου (αμωνίες κλπ) σου υπολογίζει το Co2. Αυτό δεν είναι το διοξείδιο? Μου υπολόγισε ότι είναι 4,005.
Από άλγη είμαι πάρα πολύ καλά, αλλά όλα τα φυτά είναι καινούρια, όπως και οι πέτρες επίσης. Οπότε δεν ξέρω αν είμαι καλά, ή αν απλά δεν έχει εμφανιστεί ακόμα. Πάντως στις καταλήξεις από τα φίλτρα μέσα στο ενυδρείο που μάζευε πολύ πρίν αρχίσω να προσπαθώ να φτιάξω το νερό, δεν έχει μαζέψει.
Με τα ψάρια, ισχύει αυτό που έγραψα. Θέλω να μείνω με αυτά που έχω, (γκουράμι,ramirezi,scalaria κλπ.)...τώρα ο Δίσκος..... μάλλον φρούδα ελπίδα είναι να μπορέσω να τον κρατήσω (χωρίς να τον τυρανάω εννοείται) . Μάλλον να ξεχάσω ότι θα μπορέσω να τον έχω μαζί με την τωρινή σύνθεση???

Λοιπόν..... καταλήγω....: Κόβω τα λιπάσματα για λίγο, αλλάζω 50% του νερού και βάζω μόνο αντιχλώριο, και μετά από μερικές μέρες μετράω πάλι για ΝΟ3. Σωστά μέχρι εδώ?

Παιδιά, σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθεια. Μου είναι ιδιαίτερα πολύτιμη.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01773 seconds with 11 queries