Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 28-09-04, 14:32
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Aυτό το θέμα που έθεσε ο φίλτατος Θεόφιλος έχει πυρωδοτήσει και στο παρελθόν αρκετές προστριβές και ανάλογες συζητήσεις και κόντρες.
Το έχω δοκιμάσει και εγώ και δεν είχα πρόβλημα, όμως εγώ δε έχω και ουτε θέλω να αποκτήσω δύσκολους οργανισμούς.Εχει το καλό ότι είναι σχετικά εύκολη λύση, και κυρίως πολύ πολύ οικονομική.Μάλιστα μιλώντας με κάποιον ψαρά!! μου είχε τονισει πως την καθαρότητα του νερού την κρίνει βάσει της ύπαρξης αχινών.Ο άνθρωπος δεν είναι αυθεντία αλλά από τη θάλασσα βγάζει το ψωμί του και εκεί τρώει όλες του τις ώρες.Οι αχινοί λοιπόν είναι ενδειξη καλής ποιότητας νερού.Βέβαια αν πριν κανα τέταρτο από τη δική μου συλλογή πέρασε βοθρατζίδικο αυτό δεν μπορώ να το ξέρω.Επίσης σε ενυδρείο στη Γένοβα που είχα παει οι άνθρωποι χρησιμοποιούσαν θαλασσινό νερό για όλα τα είδη και τροπικά (και κοραλια) που διατηρούσαν με τη διαδικασία που περιέγραψε ο Θεόφιλος.
Και ο Νικόλας όμως έχει δίκιο ότι αυτό είναι και επικίνδο γιατί δε είναι εύκολο να ξέρεις τι ακριβώς νερό βάζεις μέσα.Ο Νίκος διατηρεί δύσκολα κοράλια από ό,τι έχω καταλάβει (αφού δεν καταφλεραμε να τα πουμε) και με επιτυχία χρησιμοποιεί τεχιτό νερό.Αλλωστε σε ένα καλά στρωμμένο σύστημα δεν έχει πρόβλημα με πλακτόν αφού δεν το χαλάει.
Ενας φίλος λέει ''ένα ευκέλαιο και εντάξι''.Αυτό αληθεύει κάπως.Αλλωστε και οι συχνές αλλαγές μου είχε πει ο φίλος από την Βελυκα (ο ωκεανολόγος, όχι αυθεντία) ότι δεν είναι και απαραίτητεσ όταν έχεις ένα καλό σύστημα φιλτραρίσματος.Για παράδειγμα μου είχε πει ότι αυτός έκανε ανά εξάμηνο...Τα ψάρια κυρίως είναι πιο εύκολα προσαρμόσιμα σε διαφορετικές συνθήκες και άρα αν το ενυδρείο σου προορίζεται μόνο για ψάρια θα μπορούσες να το δοκιμάσεις.
Τέλος πρεπει ολοι να θυμόμαστε πως γενικα στη φύση δεν υπάρχει μαύρο ή ασπρο.Nothing is impossible...Πάντως ακόμα η χρήση τεχνιτού νερού είναι η πιο διαδεδομένη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries