Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 06-12-04, 17:54
Το avatar του χρήστη ilektra
ilektra Ο χρήστης ilektra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.
Τεστ για αμμωνία δεν έχω και μάλλον θα χρειαστεί να αγοράσω γιατί το κάνετε να ακούγεται αρκετά σημαντικό...
Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και ενάμιση μήνα περίπου και έγινε στρώσιμο για 1 εβδομάδα πριν μπει το πρώτο ψάρι που ήταν το παπαγαλόψαρο. Το παπαγαλόψαρο το είχα από πριν σε πιο μικρό ενυδρείο εδώ & 2 χρόνια, αλλά αναγκάστηκα να το "μετακομίσω" σε μεγαλύτερο σπίτι λόγω "κατεδάφισης"(ξεκόλλησαν οι σιλικόνες και καταλαβαίνετε τι έγινε! )
Εφόσων λοιπόν η μετακόμιση έγινε επιτυχώς είπα να της πάρω και παρέα για να μην είναι μόνη της κορίτσι πράμα...
Αγόρασα λοιπόν μετά από 2 βδομάδες ένα μικρό severum που ήταν 5cm όταν μπήκε στο ενυδρείο, δηλαδή 3 φορές μικρότερο από το παπαγαλόψαρο & έκτοτε τα πάνε μια χαρά, χώρις να υπάρξει ποτέ καμμία ένδειξη βίας. Το severum έχει γίνει ήδη διπλάσιο(είναι φαγανό το άτοιμο!)Έπειτα μπήκε το costatus που τώρα είναι 8cm περίπου.
Πριν 2 βδομάδες περίπου έβαλα 3 altispinosa & 2 apistogramma cacatuoides(1 αρσενικό & 1 θηλυκό) αλλά το 1 altispinosa πέθανε την επόμενη μέρα & το αρσενικό cacatuoides την μεθεπόμενη.
Τέλος μπήκαν τα ramirezi και έγινε ότι αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα.
Δεν ξέρω αν τα άλλα ψάρια βάζουν το χεράκι τους αλλά όση ώρα τουλάχιστον τα παρακολουθώ εγώ είναι παναγίες!

Την προσαρμογή την κάνω ως εξής: Βάζω την σακκούλα με τα καινούργια ψάρια για κάνα τέταρτο κλειστή να επιπλεέι στο νερό του ενυδρείου, μετά την ανοίγω και συμληρώνω για το επόμενο μισάωρο νερό από το ενυδρείο σε μικρές ποσότητες και σε τακτά διαστήματα μέχρι να τριπλασιαστεί ο όγκος του νερού μέσα στη σακκούλα και έπειτα "ψαρεύω" τα ψάρια με μια απόχη & τα ρίχνω μέσα στο ενυδρείο & πετάω το νερό της σακκούλας.
Φροντίζω δε να γίνεται όλη αυτή η δουλεία με σβηστά τα φώτα του ενυδρείου...
Λοιπόν τι λέτε; Όλα καλά ως εδώ ή κάνω κάτι λάθος;
__________________
Tetra World
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,20691 seconds with 11 queries