Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-09-09, 12:44
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή Τανγκανίκα - Μαλάουι;

Γεια σας για πρώτη φορά σε αυτό το thread

Πολυ σύντομα θα αδειάσω το 270αρι μου απο τα ζωοτόκα τα οποία θα μεταφέρω σε ένα 90άρι. Το 27οάρι λοιπόν, κατέληξα να το κάνω μια απόπειρα βιοτοπικού, Τανγκανίκα ή Μαλάουι. Βλέποντας κάποιες παρουσιάσεις, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, δεν διέκρινα κάποια σημαντική διαφορά στην όψη. Όλα λίγο πολύ είναι παρόμοια,με άμμο και πέτρες. Αλλάζουν μονάχα οι χρωματισμοί σε πέτρες και άμμο, πάντα όμως σε γήινα χρώματα, προς το σκούρο. (Τα αναφέρω μη τυχών και έχω αντιληφθεί κάτι λάθος).

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιές είναι στην πραγματικότητα οι διαφορές, οι αυτές αρχίζουν και τελειώνουν στα είδη κιχλίδων που φιλοξενούν; Γενικότερα, τι είναι "ευκολότερο" για κάποιον όχι έμπειρο; Το 1ο ή το 2ο;

Επίσης σκέφτομαί να χρησιμοποιήσω υλικά απο την φύση, μιλάω πάντα για πέτρες και άμμο, τι είναι προτιμότερο σε οτι αφορά τις πέτρες, απο θάλασσα ή βουνό; Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως είναι καλό, αν όχι απαραίτητο, να είναι ασβεστολιθικές.

Σχετικά με το ποιά είδη είναι "συμβατά", θα το ρωτήσω εάν χρειαστεί, εφόσον καταλήξω πως θα το κάνω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01399 seconds with 11 queries