Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 20-03-14, 00:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά απο ενα μηνα αναζητήσης και τρελου διαβάσματος αποφάσισα για το ενυδρειο οσον αφορα τον τεχνικο εξοπλισμό εχει για φιλτρανση(ισως είναι λιγο υπερβολικο για τα λιτρα μου 126 (90*35*40)) fluval 306, θέρμανση+ψυξη 200w και 4 ανεμιστηρακια(ελεγχόμενο απο stc) φωτισμό 2*24 (grolux+aquastar).
Για βυθο δεν εχω καταληξει πληρως ακομα διοτι θα εξαρτηθεί απο την ψαροσυνθεση η οποια σκέφτομαι (και εδω ειναι που θα χρειαστω την βοηθεια σας για να μην καταληξω σε ψαροσουπα) να είναι κοινωνικη και να περιέχει 2 ραμιρεζι ενα κοπαδακι(10-14) απο ροδοστομους μερικα (5-6) κορυ καθως και κανα γλυφτη... (ξερω για τα ραμ οτι θελουν μαλακο νερο και ειμαι διατεθημενος να το επεξεργαστω αρχηκα με τυρφη και αργοτερα ισως αγοραστει καποια compact α/ο).. αυτα.. ακουω προτάσεις διορθώσεις ολες οι γνωμες ευπρόσδεκτες!!!
Καλα το πας.
Τα cory κανε 8 και ασε τους γλυφτες να γλυφουν αλλου.

Αμμο βαλε για τα cory και τα ram (1αρσενικο+1θηλυκο, οχι οτι να'ναι)
Μπεζ λεπτη. (aquatica αν βρεις, εξαιρετικη για τετοιο στησιμο. Μοιαζει ιδια με αυτη που βγαζει απο το ποταμι στο 2ο λεπτο http://www.youtube.com/watch?v=PIRk0Y3c2_g)
Επ'ευκαιριας, αν το στησεις οπως το ενυδρειο στο βιντεο, συν ελαχιστα ευκολα φυτακια πχ christmas moss δεμενη στο ξυλο, 1-2 ριζες μικρου ειδους echinodorus πχ ozelot και καποιο φυτο επιφανειας πχ Limnobium laevigatum ή Hydrocotyle leucocephala, ειναι το ιδανικο στησιμο για τα ψαρια που θελεις.

Ανεμιστηρια, λογικα φτανουν 2x80mm konig ή 92αρια αν χωρανε

Φωτισμο αυτα τα ψαρια θελουν μετριας εντασης.
Μια λαμπα φθοριου μαλλον φτανει. Γυρω στα 6000-8000Κ. (λεω 6000-8000Κ, γιατι θα σκοτεινιασει το νερο με την τυρφη και θα ερθει στα ισα του το φως. Αλλιως θα σου ελεγα για θερμου χρωματος λαμπα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01552 seconds with 11 queries