Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 21-10-09, 10:28
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Δεν είχα ποτέ γαρίδες...

... αλλά είχα χρυσόψαρα. Θα ήμουν επιφυλακτικός με μια τέτοια συγκατοίκηση... Τα χρυσόψαρα ακόμα και αν το μέγεθός τους δεν τους επιτρέπει να τις δουν σα μεζεδάκι, είναι πολύ παιχνιδιάρικα και σίγουρα θα τις παρενοχλούν. Είχα παρόμοια εμπειρία με apple snails που από τα πολλά τσιμπολογήματα κυκλοφορούσαν πολύ επιφυλακτικά και μόνο με μαζεμένες τις κεραίες τους. Το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα όσο φυτεμένο κι αν είναι, δε μπορώ να φανταστώ ότι είναι πυκνό και πλούσιο σε βλάστηση (λόγω υπερβόσκησης) ώστε να παρέχει κρυψώνες / καταφύγιο στις ντροπαλές γαριδούλες. Ένας τελευταίος παράγοντας, τουλάχιστον για τις αμάνο ίσως είναι και η θερμοκρασία. Δεν ξέρω τις θερμοκρασία που διατηρείς τα χρυσόψαρα (είναι fancy?) αλλά απ όσα έχω διαβάσει για τις αμάνο, δε νιώθουν άνετα κάτω από 22 C.
Και τώρα ας αποκαλύψω και το υστερόβουλο των αποθαρρύντικών μου παρατηρήσεων. Είμαι σε αναζήτηση red cherry για ένα ασιάτικο, φυτεμένο 80λιτρο και σκεφτόμουν την περίπτωση να συμμετάσχω σε ομαδική παραγγελία από γερμανία. Θα προτιμούσα σαφώς την πιθανότητα να τις προμηθευτώ από χομπίστα στη Θεσσαλονίκη (πολύ μικρότερη ταλαιπωρία για τα ζωντανά) σε αντίστοιχη τιμή. Νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω αξιοπρεπή διαβίωση σε μια ομάδα 12-15 ατόμων από τις red cherry σου (μήπως και παραπάνω καθώς διαθέτω βυθό 60εκ Χ 45εκ και μεγάλη ποσότητα και ποικιλία αλγών
 
Page generated in 0,02355 seconds with 11 queries